FORUM RATB
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COMENTARII-NECENZURATE

In jos

COMENTARII-NECENZURATE Empty COMENTARII-NECENZURATE

Mesaj  Admin Lun Oct 04, 2010 3:14 am

#
lupusorul
September 1st, 2010 - 11:27

sunt curios daca in urma acestui articol se va sesiza cineva…..in tara asta!!!!
din cauza asta…..”nici aici…nici aici”…….Sad(((……!!!!
#
dan
September 1st, 2010 - 11:43

sunt curios cine este in spatele dumeavoastra domnule paraschiv.
poate vreunul dintre directorii demisi?
sau poate vreun presedinte de sindicat?
apropo! daca stiti asa de multe despre RATB de ce nu spuneti cat costa o banala banda izolatoare in vreuna din magaziile RATB-ului?
NU STITI sau NU VRETI?
sau scopul este altul?
oricum ma bucur sa vad o bataie intre CORBI.
#
Marius Paraschiv
September 1st, 2010 - 11:54

Trebuie sa recunosc ca ati reușit sa-mi smulgeti hohote de ras. Va multumes, aveam nevoie de asta.
#
curiosul
September 1st, 2010 - 12:54

Sunt curios cand apare la tv subiectul si la care…
#
Ghita
September 1st, 2010 - 16:13

Am citit interviul din ziarul Puterea, mi se pare incredibil cum a reusit sa evite raspunsurile la intrebari. Parca il auzeam pe Boc, Berceanu, Udrea,Seitan,Vladescu etc. si tatal lor Basescu.
Niciodata nu a fost tensiune mai mare dacat cea creata, de cand a fost numit Crit director general.
Dupa 20 de ani ma duc cu scarba la serviciu.
Daca tot spune ca a facut 27% economie, pe tinereii angajati in functii de conducere,cu ce ii plateste?
Chiar nu mai conteaza competenta? Oare este suficient sa se plimbe pe holurile directiei si sa spuna : “- Tati lucreaza la ministerul transporturilor si este membru PD-L!” Asa si, noi ceilalti ce trebuie sa facem?
Vorbim despre siguranta calatorilor nu despre promovarea PD-L-ului, verificati cine au ramas pe functii de conducere in unitati? Habar n-au cu ce se mananca intretinerea si reparatia mijloacelor de transport.
A motivat ca a aplicat organigrama, dar d-le Crit nu credeti ca era mai important sa vedeti ce ramane dupa aplicarea organigramei?
Asa cum dv. ati adus atatia gura-casca acum la fel au procedat si predecesorii dv. acum 2 ani respectiv 3 ani cand au angajat ingineri si economisti cu zecile si carora intre timp fara nicio testare li s-au dat functii si care acum calca cu stangul in dreptul, pentru ca cei scosi din functii au fost indepartati.
Parca si vad parcul de vehicule pe butuci in cel putin o luna.
RUSINE!!!!!!
#
dan
September 1st, 2010 - 16:21

Am lucrat pana nu demult in cadrul RATP Iasi,o regie autonoma asemanatoare celei din Bucuresti si pot confirma cele spuse aici ca acelasi lucru se intimpla peste tot in regiile autonome indiferent de denumirea lor.
Sunt aservite politic nu fac altceva decat servesc interesele clasei conducatoare.SUNT O IMENSA MASINA DE SPALAT BANI.
Sustin cu tarie acest lucru pentru ca am facut parte din sistem si nu ma poate nimeni contrazice.
#
nuconteaza
September 1st, 2010 - 16:51

Se spune ca Crit (cacofonia e intentionata) e finul d-nei Udrea. Nu stiu daca e asa, dar are toate caracteristicile omului de casa al PDL. Domnule Crit, puterea politica nu e vesnica. Ati facut o organigrama de 2 lei pe care va chinuiti sa o puneti pe picioare de trei luni. E haos in activitatea dvs si a celor pe care i-ati adus. Cele mai importante decizii luate sunt cele legate de tipul si marimea caracterelor din documentele intocmite in regie si faptul ca spatiul dintre ele sa fie multiplu de 1,5. Ma umfla rasul. Doua decizii pe aceasta tema in doua luni, de parca de asta nu merge Regia.
Pacat ca altii vor munci pe rupte sa repare ceea ce stricati dvs.
Rugam presa neaservita politic sa fie atenta la actiunile acestui directoras de ocazie!
#
Marius Paraschiv
September 1st, 2010 - 17:02

Oameni buni,

Observ ca unii dintre voi vorbesc in cunostinta de cauza, unii chiar par sa faca parte din acel sistem… De ce Dumnezeu nu luati atitudine, de ce nu va implicati? Taceti acolo si lasati sistemul sa functioneze perfect..pentru ei.
Da` mergeti, Doamne iarta-ma si spuneti-va oful pe la institutiile abilitate, prin presa, peste tot. Doar astfel puteti schimba lucrurile. Conditiile de lucru, nepotismul si pilele astea, tratamentul, samd..toate astea le readuceti la normal atunci cand veti lua VOI atitudine. Nu asteptati liderii de sindicat sa faca ceva pentru voi, ca ei isi vad doar interesele proprii.
#
Ghita
September 1st, 2010 - 17:38

Sa luam atitudine? Cum? Unde?
S-au facut toti mielusei in interiorul RATB-ului.Avem directori de exploatari care n-au facut nimic pentru noi si acum cu atat mai putin cand se pare ca isi asteapta si ei randul la schimbare. N-au mai avut curajul sa tina nici sedinta de evenimente programata saptamanal, de teama, jena sau Dumnezeu stie de ce?
Avem sindicate care isi apara propriile interese, ce treaba au ei cu cei pe care ii reprezinta, se multumesc ca-i agreeaza d-l Crit (vezi Pietrariu si Mircea Ionescu).
#
Un RATB-ist prost
September 1st, 2010 - 18:07

NEDREPTATEA la RATB
Domnule Director,
Greu m-am hotarat sa va scriu, dar cred ca trebuie.
Cand am auzit ca se va schimba Conducerea din cadrul Regiei, m-am bucurat ca , in sfarsit se vor rezolva niste probleme care sa nu se rezolve numai pe criteria clientelare, asa cum se procedeaza, de ani de zile in cadrul RATB-ului.
Din nefericire pentru mine, m-am lovit si ma lovesc zilnic de astfel de aspecte.
Cu catva timp in urma, am auzit de la colegi ca pe unul din Sefii nostril cu relatii foarte bine infimpte la etajul 7, respective Dl. Dir. Chiru, in speta fiind vorba de Dl Ion Ciurel, care a fost schimbat. M-am mirat foarte tare pentru ca nu-l vedeam miscat de pe scaun sub nici un pretext. Dupa ce ca este o nulitate, nici macar nu avea bunul simt sa nu mai improaste cu noroi si cu amenintari. Dar, bineinteles ca protectorul lui i-a sarit repede in ajutor si cum domnul care este nascut sa fie sef, trebuie sa nu simta schimbarea, a luat repede masura transferului, cu acelasi salariu(de parca l-ar fi interest altceva), la un depou unde era liber un post de Contabil sef , post pe care lucreaza de un an un alt salariat, pe bani mai putin si care face fata fara sa aiba functia de Contabil sef cu salariul de 5.000 lei.
Si una din criteriile pentru a fi numit Contabil sef intr-o unitate este aceea de a fi lucrat un Programul SAP in care se lucreaza Contabilitatea RATB-ului, ceea ce Dl. Ciurel nu prea stie. Deci lucrezi si controlezi totul intr-un program pe care nu-l cunosti, nu ai lucrat si ai si un salariu de 5.000 de lei. Frumoasa prietenie si mai ales destul de profitabila.
Cand l-am intalnit pe Dl. Nelu Ciurel si l-am vazut suparat, l-am intrebat cum isi va rezolva problema si mi-a spus ca déjà o rezolvase, dar o sa-I arate el celui care l-a lovit ca o sa aiba de pierdut pentru ca va intra in Concediu medical si le va lua banii fara impozit pentru ca mai are niste problem de rezolvat la Gaiesti. Si o sa stea in medical cat o sa poata. Pai, l-am intrebat, dar lucrarea acolo la unitate cine-o face. Atunci mi-a raspuns victorios. “Cine a facut-o si pana acum”. Vezi doamne nu se va schimba nimic decat pe hartie. Mi-a spus ca i-a sugerat Dl. Chiru sa faca asta pentru ca asa a facut se vechea Contabila sefa si nu are nimeni ce sa-i faca. Odata blocat postul nu-l poate schimba nimeni din functie daca este in concediu medical pentru ca asa spune legea. M-a blocat si am ramas fara grai. Dupa ce ne-am despartit m-am interesat si am vazut ca avea drepte. Destepti baieti. Sa ne traiasca.
Uitasem sa-l intreb daca l-a convins pe vechiul Director general sa-I angajeze sip e fiica cea mica . Astfel toata familia lui este integrate in marea familie a RATB-ului. El Contabil sef (de fapt nici n-am retinut unde), fiica cea mare Contabil sef la autobaza Militari, sotia este technician la Pipera sau Titan si ramasese pe dinafara fiica cea mica si nu se cade asa ceva. Trebuia rezolvata si aceasta problema.
De asemenea, Am crezut ca poate se va mai aerisi cumetriile Dlui Chiru de la Contracte, Buget-Finante.
Dar vad ca sunt foarte bine ingradite si sug bine incontinuare. Dl. Iulkian de la Serv. Contracte era tare speriat cand s-a schimbat conducerea sa nu se afle ca este relatia Dlui Mircea Geoana. Nu se putea ca baiatul care abia a reusit sa intre la Facultatea de Constructii in schimbul unei vacante a unui profesor in Germania, unde tatal sau era Consul la ambasada Romana, sa nu aiba o functie de conducere, cat de mica. Apoi a fost mai usor pentru ca a bagat-o in fata pe Gabita care este frumusica si mai are si vorbele la ea si s-a imprietenit la catarama cu maestrul Domn. Chiru si sa te tii concedii impreuna, cu ajutorului D-lui Consul Dinica si mai ales ca a intervenit si la marea achizitie a autobuzelor grozave Mercedes. Asa s-a ales RATB-ul cu niste autobuze exceptionale la un pret exceptional Comisionul oare pe unde-o fi? Nu s-a aflat nici pina astazi. Nu se va mai afla niciodata.
Acum , tot datorita bunatatii Dlui Chiru si-a rezolvat si Gabita problema. Este si ea sefa la Plan si Buget. Este febletea Dlui Chiru dar sa nu mai stie nimeni.
Si acum sa te tii petreceri la Domnesti, unde se intruneste toata familia buna, respective. Iulian Dinica, care este varul doamnei Mariuca Stoica de la Ordonantare – cumatra Dlui Chiru. D-l Chiru are acolo usile si portile deschise si promisiunea achizitionarii unei casute amarate care se construieste, dar nu pe numele lui pentru ca poate starni curiozitatea unora.
Acum merge mai greu constructia pentru ca s-a cam redus bugetul Dlui Chiru, dupa ce Dl. Aron l-a fortat sa renunte la Consiliu de Administratie de la CAR, de unde mai scotea si el un banut pentru zile negre. Dar nu-si face probleme pentru ca iese din alta parte.
Sa nu spargeti tripleta Iulian-Uca-Chiru. Aceasta formula este folosita la plata facturilor.
Furnizorii suna la Uca si la Iulian si ei aranjeaza facturila in asa fel incat atunci cand coboara Dl. Chiru si se fac platile, Uca ii ofera facturile urgent care trebuiesc bagate urgent la plata pentru ca altfel are de suferit Regia. Asa o fi.
Toate aceste miscari sunt coordonate de Dl. Chiru si fiecare isi primeste partea de la furnizorii care sunt serviti cat mai prompt si peste rand.
Cumatra(Mariuca Stoica- Dl. Chiru i-a botezat fetita), se ocupa de sortarea facturilor si Iulian de racolarea acelor furnizori care pica mai consistent.
Orice problema care nu merge, este rezolvata cu brio de Dl. Chiru. Iulian nu iese din cuvantul lui. Mai ales acum ca a scapat de Dl. Opran Dorian, care ii mai punea piedici din cand in cand.
Stiu ca acum este ca o floricica. Mie imi place cand pleaca el la et. 7 si spune ca se duce sa “i-o dea in bot celui nou venit pentru ca nu stie nimic si il face el cum vrea”. Si asa-i bine.
Oricum lucrurile au ramas la fel in Departamentul financiar contabil pentru ca ei trebuie sa fie uniti pentru o cauza comuna-cistigul suplimentar.
Toate posturile din compartimentul financiar-contabil se ocupe numai de persone care isi prezinta “obolul” la Dl. Chiru.
Nu stiu daca ce v-an scris eu va v-a ajuta intr-un fel, dar este pacat. Am crezut ca se va mai descalci intr-un fel toate aceste relatii si cumetrii. Dar daca vor continua asa toate sperantele pe care le-ati dat oamenilor care lucreaza in aceasta Regie sunt in zadar.
Nu-mi dau numele pentru ca imi este frica sa nu fiu dat afara. Dar pana la urma, cu riscul ca voi fi dat afara o sa dau in vileag multe lucruri care se intimpla in aceasta Regie.

NEDREPTATEA la RATB
Domnule Director,
Greu m-am hotarat sa va scriu, dar cred ca trebuie.
Cand am auzit ca se va schimba Conducerea din cadrul Regiei, m-am bucurat ca , in sfarsit se vor rezolva niste probleme care sa nu se rezolve numai pe criteria clientelare, asa cum se procedeaza, de ani de zile in cadrul RATB-ului.
Din nefericire pentru mine, m-am lovit si ma lovesc zilnic de astfel de aspecte.
Cu catva timp in urma, am auzit de la colegi ca pe unul din Sefii nostril cu relatii foarte bine infimpte la etajul 7, respective Dl. Dir. Chiru, in speta fiind vorba de Dl Ion Ciurel, care a fost schimbat. M-am mirat foarte tare pentru ca nu-l vedeam miscat de pe scaun sub nici un pretext. Dupa ce ca este o nulitate, nici macar nu avea bunul simt sa nu mai improaste cu noroi si cu amenintari. Dar, bineinteles ca protectorul lui i-a sarit repede in ajutor si cum domnul care este nascut sa fie sef, trebuie sa nu simta schimbarea, a luat repede masura transferului, cu acelasi salariu(de parca l-ar fi interest altceva), la un depou unde era liber un post de Contabil sef , post pe care lucreaza de un an un alt salariat, pe bani mai putin si care face fata fara sa aiba functia de Contabil sef cu salariul de 5.000 lei.
Si una din criteriile pentru a fi numit Contabil sef intr-o unitate este aceea de a fi lucrat un Programul SAP in care se lucreaza Contabilitatea RATB-ului, ceea ce Dl. Ciurel nu prea stie. Deci lucrezi si controlezi totul intr-un program pe care nu-l cunosti, nu ai lucrat si ai si un salariu de 5.000 de lei. Frumoasa prietenie si mai ales destul de profitabila.
Cand l-am intalnit pe Dl. Nelu Ciurel si l-am vazut suparat, l-am intrebat cum isi va rezolva problema si mi-a spus ca déjà o rezolvase, dar o sa-I arate el celui care l-a lovit ca o sa aiba de pierdut pentru ca va intra in Concediu medical si le va lua banii fara impozit pentru ca mai are niste problem de rezolvat la Gaiesti. Si o sa stea in medical cat o sa poata. Pai, l-am intrebat, dar lucrarea acolo la unitate cine-o face. Atunci mi-a raspuns victorios. “Cine a facut-o si pana acum”. Vezi doamne nu se va schimba nimic decat pe hartie. Mi-a spus ca i-a sugerat Dl. Chiru sa faca asta pentru ca asa a facut se vechea Contabila sefa si nu are nimeni ce sa-i faca. Odata blocat postul nu-l poate schimba nimeni din functie daca este in concediu medical pentru ca asa spune legea. M-a blocat si am ramas fara grai. Dupa ce ne-am despartit m-am interesat si am vazut ca avea drepte. Destepti baieti. Sa ne traiasca.
Uitasem sa-l intreb daca l-a convins pe vechiul Director general sa-I angajeze sip e fiica cea mica . Astfel toata familia lui este integrate in marea familie a RATB-ului. El Contabil sef (de fapt nici n-am retinut unde), fiica cea mare Contabil sef la autobaza Militari, sotia este technician la Pipera sau Titan si ramasese pe dinafara fiica cea mica si nu se cade asa ceva. Trebuia rezolvata si aceasta problema.
De asemenea, Am crezut ca poate se va mai aerisi cumetriile Dlui Chiru de la Contracte, Buget-Finante.
Dar vad ca sunt foarte bine ingradite si sug bine incontinuare. Dl. Iulkian de la Serv. Contracte era tare speriat cand s-a schimbat conducerea sa nu se afle ca este relatia Dlui Mircea Geoana. Nu se putea ca baiatul care abia a reusit sa intre la Facultatea de Constructii in schimbul unei vacante a unui profesor in Germania, unde tatal sau era Consul la ambasada Romana, sa nu aiba o functie de conducere, cat de mica. Apoi a fost mai usor pentru ca a bagat-o in fata pe Gabita care este frumusica si mai are si vorbele la ea si s-a imprietenit la catarama cu maestrul Domn. Chiru si sa te tii concedii impreuna, cu ajutorului D-lui Consul Dinica si mai ales ca a intervenit si la marea achizitie a autobuzelor grozave Mercedes. Asa s-a ales RATB-ul cu niste autobuze exceptionale la un pret exceptional Comisionul oare pe unde-o fi? Nu s-a aflat nici pina astazi. Nu se va mai afla niciodata.
Acum , tot datorita bunatatii Dlui Chiru si-a rezolvat si Gabita problema. Este si ea sefa la Plan si Buget. Este febletea Dlui Chiru dar sa nu mai stie nimeni.
Si acum sa te tii petreceri la Domnesti, unde se intruneste toata familia buna, respective. Iulian Dinica, care este varul doamnei Mariuca Stoica de la Ordonantare – cumatra Dlui Chiru. D-l Chiru are acolo usile si portile deschise si promisiunea achizitionarii unei casute amarate care se construieste, dar nu pe numele lui pentru ca poate starni curiozitatea unora.
Acum merge mai greu constructia pentru ca s-a cam redus bugetul Dlui Chiru, dupa ce Dl. Aron l-a fortat sa renunte la Consiliu de Administratie de la CAR, de unde mai scotea si el un banut pentru zile negre. Dar nu-si face probleme pentru ca iese din alta parte.
Sa nu spargeti tripleta Iulian-Uca-Chiru. Aceasta formula este folosita la plata facturilor.
Furnizorii suna la Uca si la Iulian si ei aranjeaza facturila in asa fel incat atunci cand coboara Dl. Chiru si se fac platile, Uca ii ofera facturile urgent care trebuiesc bagate urgent la plata pentru ca altfel are de suferit Regia. Asa o fi.
Toate aceste miscari sunt coordonate de Dl. Chiru si fiecare isi primeste partea de la furnizorii care sunt serviti cat mai prompt si peste rand.
Cumatra(Mariuca Stoica- Dl. Chiru i-a botezat fetita), se ocupa de sortarea facturilor si Iulian de racolarea acelor furnizori care pica mai consistent.
Orice problema care nu merge, este rezolvata cu brio de Dl. Chiru. Iulian nu iese din cuvantul lui. Mai ales acum ca a scapat de Dl. Opran Dorian, care ii mai punea piedici din cand in cand.
Stiu ca acum este ca o floricica. Mie imi place cand pleaca el la et. 7 si spune ca se duce sa “i-o dea in bot celui nou venit pentru ca nu stie nimic si il face el cum vrea”. Si asa-i bine.
Oricum lucrurile au ramas la fel in Departamentul financiar contabil pentru ca ei trebuie sa fie uniti pentru o cauza comuna-cistigul suplimentar.
Toate posturile din compartimentul financiar-contabil se ocupe numai de persone care isi prezinta “obolul” la Dl. Chiru.
Nu stiu daca ce v-am scris eu va v-a ajuta intr-un fel, dar este pacat. Am crezut ca se va mai descalci intr-un fel toate aceste relatii si cumetrii. Dar daca vor continua asa toate sperantele pe care le-ati dat oamenilor care lucreaza in aceasta Regie sunt in zadar.
Nu-mi dau numele pentru ca imi este frica sa nu fiu dat afara. Dar pana la urma, cu riscul ca voi fi dat afara o sa dau in vileag multe lucruri care se intimpla in aceasta Regie.
Si astea sunt doar cateva aspecte.

Pana una, alta asteptam sa vedem cum va face progrese controalele in traseu conduse de un zootehnist.
#
hiena
September 1st, 2010 - 18:10

Haosul domneste in RATB de prin iulie. Mai exact din clipa in care RATB este portocaliu fatis. Multi oameni fara verticalitate se inregimenteaza in PDL sperand ca asa vor intra in gratiile “Imparatului”! Ciudat este ca desi multi RATB-isti au citit acest articol nu fac niciun comentariu. Asa cum spune Marius, se tace si fiecare se roaga ca sabia sa nu-l atinga. Pare sa traim vremuri medievale….
#
Un RATB-ist prost
September 1st, 2010 - 18:20

NEDREPTATEA la RATB
Domnule Director,
Greu m-am hotarat sa va scriu, dar cred ca trebuie.
Cand am auzit ca se va schimba Conducerea din cadrul Regiei, m-am bucurat ca , in sfarsit se vor rezolva niste probleme care sa nu se rezolve numai pe criteria clientelare, asa cum se procedeaza, de ani de zile in cadrul RATB-ului.
Din nefericire pentru mine, m-am lovit si ma lovesc zilnic de astfel de aspecte.
Cu catva timp in urma, am auzit de la colegi ca pe unul din Sefii nostril cu relatii foarte bine infimpte la etajul 7, respective Dl. Dir. Chiru, in speta fiind vorba de Dl Ion Ciurel, care a fost schimbat. M-am mirat foarte tare pentru ca nu-l vedeam miscat de pe scaun sub nici un pretext. Dupa ce ca este o nulitate, nici macar nu avea bunul simt sa nu mai improaste cu noroi si cu amenintari. Dar, bineinteles ca protectorul lui i-a sarit repede in ajutor si cum domnul care este nascut sa fie sef, trebuie sa nu simta schimbarea, a luat repede masura transferului, cu acelasi salariu(de parca l-ar fi interest altceva), la un depou unde era liber un post de Contabil sef , post pe care lucreaza de un an un alt salariat, pe bani mai putin si care face fata fara sa aiba functia de Contabil sef cu salariul de 5.000 lei.
Si una din criteriile pentru a fi numit Contabil sef intr-o unitate este aceea de a fi lucrat un Programul SAP in care se lucreaza Contabilitatea RATB-ului, ceea ce Dl. Ciurel nu prea stie. Deci lucrezi si controlezi totul intr-un program pe care nu-l cunosti, nu ai lucrat si ai si un salariu de 5.000 de lei. Frumoasa prietenie si mai ales destul de profitabila.
Cand l-am intalnit pe Dl. Nelu Ciurel si l-am vazut suparat, l-am intrebat cum isi va rezolva problema si mi-a spus ca déjà o rezolvase, dar o sa-I arate el celui care l-a lovit ca o sa aiba de pierdut pentru ca va intra in Concediu medical si le va lua banii fara impozit pentru ca mai are niste problem de rezolvat la Gaiesti. Si o sa stea in medical cat o sa poata. Pai, l-am intrebat, dar lucrarea acolo la unitate cine-o face. Atunci mi-a raspuns victorios. “Cine a facut-o si pana acum”. Vezi doamne nu se va schimba nimic decat pe hartie. Mi-a spus ca i-a sugerat Dl. Chiru sa faca asta pentru ca asa a facut se vechea Contabila sefa si nu are nimeni ce sa-i faca. Odata blocat postul nu-l poate schimba nimeni din functie daca este in concediu medical pentru ca asa spune legea. M-a blocat si am ramas fara grai. Dupa ce ne-am despartit m-am interesat si am vazut ca avea drepte. Destepti baieti. Sa ne traiasca.
Uitasem sa-l intreb daca l-a convins pe vechiul Director general sa-I angajeze sip e fiica cea mica . Astfel toata familia lui este integrate in marea familie a RATB-ului. El Contabil sef (de fapt nici n-am retinut unde), fiica cea mare Contabil sef la autobaza Militari, sotia este technician la Pipera sau Titan si ramasese pe dinafara fiica cea mica si nu se cade asa ceva. Trebuia rezolvata si aceasta problema.
De asemenea, Am crezut ca poate se va mai aerisi cumetriile Dlui Chiru de la Contracte, Buget-Finante.
Dar vad ca sunt foarte bine ingradite si sug bine incontinuare. Dl. Iulkian de la Serv. Contracte era tare speriat cand s-a schimbat conducerea sa nu se afle ca este relatia Dlui Mircea Geoana. Nu se putea ca baiatul care abia a reusit sa intre la Facultatea de Constructii in schimbul unei vacante a unui profesor in Germania, unde tatal sau era Consul la ambasada Romana, sa nu aiba o functie de conducere, cat de mica. Apoi a fost mai usor pentru ca a bagat-o in fata pe Gabita care este frumusica si mai are si vorbele la ea si s-a imprietenit la catarama cu maestrul Domn. Chiru si sa te tii concedii impreuna, cu ajutorului D-lui Consul Dinica si mai ales ca a intervenit si la marea achizitie a autobuzelor grozave Mercedes. Asa s-a ales RATB-ul cu niste autobuze exceptionale la un pret exceptional Comisionul oare pe unde-o fi? Nu s-a aflat nici pina astazi. Nu se va mai afla niciodata.
Acum , tot datorita bunatatii Dlui Chiru si-a rezolvat si Gabita problema. Este si ea sefa la Plan si Buget. Este febletea Dlui Chiru dar sa nu mai stie nimeni.
Si acum sa te tii petreceri la Domnesti, unde se intruneste toata familia buna, respective. Iulian Dinica, care este varul doamnei Mariuca Stoica de la Ordonantare – cumatra Dlui Chiru. D-l Chiru are acolo usile si portile deschise si promisiunea achizitionarii unei casute amarate care se construieste, dar nu pe numele lui pentru ca poate starni curiozitatea unora.
Acum merge mai greu constructia pentru ca s-a cam redus bugetul Dlui Chiru, dupa ce Dl. Aron l-a fortat sa renunte la Consiliu de Administratie de la CAR, de unde mai scotea si el un banut pentru zile negre. Dar nu-si face probleme pentru ca iese din alta parte.
Sa nu spargeti tripleta Iulian-Uca-Chiru. Aceasta formula este folosita la plata facturilor.
Furnizorii suna la Uca si la Iulian si ei aranjeaza facturila in asa fel incat atunci cand coboara Dl. Chiru si se fac platile, Uca ii ofera facturile urgent care trebuiesc bagate urgent la plata pentru ca altfel are de suferit Regia. Asa o fi.
Toate aceste miscari sunt coordonate de Dl. Chiru si fiecare isi primeste partea de la furnizorii care sunt serviti cat mai prompt si peste rand.
Cumatra(Mariuca Stoica- Dl. Chiru i-a botezat fetita), se ocupa de sortarea facturilor si Iulian de racolarea acelor furnizori care pica mai consistent.
Orice problema care nu merge, este rezolvata cu brio de Dl. Chiru. Iulian nu iese din cuvantul lui. Mai ales acum ca a scapat de Dl. Opran Dorian, care ii mai punea piedici din cand in cand.
Stiu ca acum este ca o floricica. Mie imi place cand pleaca el la et. 7 si spune ca se duce sa “i-o dea in bot celui nou venit pentru ca nu stie nimic si il face el cum vrea”. Si asa-i bine.
Oricum lucrurile au ramas la fel in Departamentul financiar contabil pentru ca ei trebuie sa fie uniti pentru o cauza comuna-cistigul suplimentar.
Toate posturile din compartimentul financiar-contabil se ocupe numai de persone care isi prezinta “obolul” la Dl. Chiru.
Nu stiu daca ce v-am scris eu va v-a ajuta intr-un fel, dar este pacat. Am crezut ca se va mai descalci intr-un fel toate aceste relatii si cumetrii. Dar daca vor continua asa toate sperantele pe care le-ati dat oamenilor care lucreaza in aceasta Regie sunt in zadar.
Nu-mi dau numele pentru ca imi este frica sa nu fiu dat afara. Dar pana la urma, cu riscul ca voi fi dat afara o sa dau in vileag multe lucruri care se intimpla in aceasta Regie.
Si astea sunt doar cateva aspecte.
Cat priveste fatucile care au venit sunt toate una si una. Unde le-ati gasit Domnule Director?

Pana una, alta asteptam sa vedem cum va face progrese controalele in traseu conduse de un zootehnist.
#
hiena
September 1st, 2010 - 18:40

Pai…. domnule reatebist, doar nu-ti inchipuiai ca acele fatuci vor umple posturile libere de la paza sau de la spalari vehicule !

Admin
Admin

Mesaje : 10
Data de înscriere : 04/10/2010

https://sindicat.forumgratuit.ro

Sus In jos

COMENTARII-NECENZURATE Empty COMENTARII-NECENZURATE2

Mesaj  Admin Lun Oct 04, 2010 3:16 am

#
dan
September 1st, 2010 - 18:42

Dupa cum ati prezentat faptele domnule paraschiv, trag o singura concluzie.
Nu aveti de unde sa stiti aceste informatii, decat daca vi le da cineva, cineva din “sistem” adica RATB.
Ma bucur foarte mult ca v-am facut sa radeti.(dar de ce radeti?)
In curand RATB-ul va avea soarta CFR-ului, voi de ce credeti ca a fost numit Crit director?
Deci.. din 11963 de angajati si 11 sindicate.
Mircea Ionescu are cam 6500 de membri, din care vreo 2000 de soferi.
Petrariu are cam 2300 de membrii din care vreo 800 conducatori de tramvai si troleibuz.
Baltaretu are cam vreo 700, toti conducatori de tramvai si de troleibuz.
Marius Isac (actualmente jurist la RATB)si presedinte de sindicat cam 70 de membrii.
Restul sunt impartiti in ce a mai ramas.
Cam asta ar fi treaba cu sindicatele. Si atunci? Cum vrei sa ia lumea atitudine, cand lumea se multumeste ca are un loc de munca.
In caz ca ati uitat cei care sunt in fiecare zi pe strada sunt soferii si manipulantii, ei sunt cei pe care ii injura lumea, nu pe cei de la birou.
Mai nou, un fost director de exploatare, Sabarez Costel infiinteaza un sindicat si ghiciti ce nume are, DISC, doctor inginer sabarez costel(tot membru pdl). Si atunci despre ce vorbim?
Cum poti face parte dintr-un sindicat care are ca presedinte un fost director de exploatare si actual membru in consiliu de administratie?
Daca tot vorbim de contracte colective de munca de ce nu vorbim de toate drepturile noastre, drepturi care au fost incalcate ani de zile, de starea tramvaielor si a troleibuzelor, de faptul ca nu sunt piese de schimb?
De faptul ca se retrag vagoane sau autobuze in garaje si depouri pe motiv de “reglare ore” .
Hai sa fim seriosi.
Lucrurile astea cu incalcarea drepurilor si contractelor(mai ales ale vreunui director nemultumit ca a pierdut cam 2000, 3000 ron din salariu) apar asa cand vor ei.
Deci domnule MARIUS PARASCHIV, de unde aveti aceste informatii?
Care dintre directori este nemultumit?
Si da ca sa anticipez intrebarea dumneavoastra, lucrez la RATB(conducator tramvai) si sunt mandru de asta. Aveti ceva impotriva?
#
Marius Paraschiv
September 1st, 2010 - 19:12

Dan,
Devin brusc foarte serios si îți răspund de ce radeam:
Tu ai o problema cu mine, ca public pe blog niște date publice, dar pe care nimeni nu le baga in seama sau încearcă sa le facă “confidentiale”, exact ca pe mosiile domniilor lor, uitand ca itb-ul este o instituție publica, unde si eu si tu contribuim.
De aceea am ras. Acum, daca ai citit cu atenție ce am scris in comment, îți raspunzi la întrebarea care te framanta atât de mult.
Ești sigur ca sunt persoana “potrivită” pe care sa o suspectezi de rea vointa?
Nu am pe nimeni in spate si nu reprezint pe nimeni, sunt doar acel muritor de rand căruia nu-i place cum se cred unii pe mosiile lor in instituțiile in care, asa cum am mai spus, contribuim noi, prostii lor.
Nu știu cât costa materialele si piesele pe care le folosiți pentru ca (încă) nu m-a interesat acest aspect.
Nu sunt un corb(si asta m-a făcut sa rad), nu scriu la indemnul nimănui decât al propriilor frustrari.
#
dan
September 1st, 2010 - 19:24

Nu am nimic, cu nimeni, mai ales cu dumneavoastra domnule paraschiv.
Chiar ma bucur ca mai sunt oameni in tara asta, care vad lucrurile normal, asa cum le vad si eu.
Daca mai aveti nevoie de date si informatii chiar va stam la dispozitie cu tot ceea ce stim, presupun ca mai sunt in ratb, oameni care mai au un pic de verticalitate(sange in veioza), si vor spune lucrurilor pe nume.
Dupa cum vedeti noi astia “moldovenii” bagam in seama lucrurile astea. dovada faptul ca va citim.
cu respect dan.
#
ELA
September 2nd, 2010 - 05:46

UN ARTICOL FOARTE BUN! ESTE EXACT CE SE INTAMPLA LA ORA ACEASTA IN RATB. AICI POTI FOARTE BINE PREGATIT DACA NU AI PILE NU POTI AVANSA PE MUNCA SI PRICEPEREA TA PT CA VINE UNUL CU PILE TE OBLIGA SA-L INITIEZI SI DUPA CEL INITIEZI LE DA POSTURI SI TU CARE MUNCESTI DE 20 DE ANI TI SE SPUNE NU AVEM POSTURI. ACEST ARTICOL REFLECTA REALITATEA SI PROBLEMA ESTE CA NU AVEM UNDE SA VB SI UNDE SA NE SPUNEM NEDREPTATILE CARE SE INTAMLA LA ORA ACEASTA.
#
Anca
September 2nd, 2010 - 06:21

Asa a fost mereu
#
dan
September 2nd, 2010 - 07:44

Sa luam atitudine este corect,dar stiti ce sa intimplat?
Cind am deschis gura m-au dat afara ca pe o masea stricata,devenisem incomod,
Observ din spusele celorlati ca si in cadrul RATB ca si in cel al RATP IASI,sunt o multime de sindicate care in fond jecmanesc angajatii si pretind ca-i reprezinta dar in fond stiti ce fac?
Se distreaza baietii cu banii sindicalistilor,dau petreceri mese festive etc.
#
curiosul
September 2nd, 2010 - 09:27

De ce este nevoie, ca toti acesti baieti destepti, sa lucreze pentru institutie?Dupa 20 de ani nu exista oameni uniti in institutie care sa recunoasca si sa separe ce este bine de ce este rau.Mai vedem dupa 20 de ani?Sau toti au “tocit“ la istorie.
#
Marius Paraschiv
September 2nd, 2010 - 10:31

“curiosul”
Mă tem ca întrebarea ta are un răspuns trist:
După douăzeci de ani am devenit un popor invrajbit. Am Ajuns acei lupi care se de mult atacau in haita iar acum se mănâncă între ei.
Nu găsim soluții ci ne certam, ne injuram si chiar ne batem pentru ei, iar ei ne privesc cu dispret si rad de noi. De aceea continua nestingheriti sa ne conducă si sa ne manipuleze ducand poporul asta intr-un haos far sfarsit.
#
Calin Marian
September 2nd, 2010 - 11:11

Sa luam atitudine? Cum? Unde?
S-au facut toti mielusei in interiorul RATB-ului.Avem directori de exploatari care n-au facut nimic pentru noi si acum cu atat mai putin cand se pare ca isi asteapta si ei randul la schimbare. N-au mai avut curajul sa tina nici sedinta de evenimente programata saptamanal, de teama, jena sau Dumnezeu stie de ce?
Avem sindicate care isi apara propriile interese, ce treaba au ei cu cei pe care ii reprezinta, se multumesc ca-i agreeaza d-l Crit (vezi Pietrariu si Mircea Ionescu)……….Acesta este un comentariu al unui user Ghita si am o singura intrebare pentru el si un scurt comentariu la ceea ce a scris domnia sa.Domnule Ghita atitudine am luat pe data de 1.06.2010,dumneavoastra pe unde erati ascuns?Niciodata, Domnul Petrariu nu Pietrariu, nu va face jocul nimanui,el va lupta si lupta doar pentru interesele membrilor de sindicat.Ca drept dovada la greva de pe 1.06. nu numai ca si-a pus Administratia,Primaria in cap au venit si celelalte sindicate sa ne critice ca nu se va intampla ceva grav la RATB.Dupa cum vedeti, lucrurile grave au inceput sa apara.Organigrama sefilor si precis vor termina cu muncitorii simpli.Ministerul de Finante cauta solutii pentru a ne lua si noua din bani, bonurile s-au impozitat etc etc etc….Asa ca se naste o intrebare cine face jocurile Administratiei Petrariu sau Ionescu?
#
indraznetu
September 2nd, 2010 - 13:32

Sa vedeti ce pipita a fost adusa la Serv.Patrimoniu….Se lauda cu Adrian peste tot.(dir.gen).programul ei incepe de la ce ora doreste…Se numeste Florentina Badea… si are un Jaguar……La 10 vine la serviciu, la 11 pleaca cu masina sa manince pina la 13 si la 14 pleaca acasa ca sta in Snagov si o prinde seara pe drum……..
La personal e o duduie care are biroul dir de resurse.Tuseste daca sta alaturi de oamnii pe care(ILEgal) ii conduce, la cererile salariatilor de a tine cont de studiile urmate, le raspunde ca nu sunt posturi din cauza crizei, dar din afara regiei se angajeaza 1-2 pe zi.
#
Ghita
September 2nd, 2010 - 16:46

D-le Calin Marian cred ca aceasta pagina nu este adecvata pentru a intra in polemici cu d-ta.Te-am mai intalnit si pe site-ul sindicatului Speranta si erai la fel de vehement in a-l apara pa d-l Petrariu si apropo vezi ca pe site este scris Vasile Perariu (asta asa pentru tine).Probabil ca d-ta esti sofer sau manipulant si intradevar poate ca ai simtit sprijinul liderului de sindicat insa noi cei de la intretinere am fost luati cu valul nicidecum nu s-a facut ceva in mod special pentru noi. Ai intalnit vreun lider de sindicat din unitati care sa spuna ce se discuta la sedinte? Toti se balbaie in momentul in care se zvoneste cate ceva si ii iei la intrebari.
Oare nu se stia ce se pregateste?
Se stie cate noi angajari s-au facut pana acum la nivel de directie?
Ii vedeti oare pe superinginerii astia facuti sefi peste noapte cat sunt de pe dinafara de problemele unitatilor? Astia au stat in ghioace pana acum si dintr-o data sunt mari sefi.
Oare vor mai fi mijloace de transport “apte” sa se mareasca parcul din 15 septembrie daca asteptam sa se trezeasca inginerii astia cu “vasta”experienta de un an. doi?
Acum este momentul sa faca d-l Petrariu ceva.
#
asul
September 2nd, 2010 - 17:41

multa vrajeala,putine fapte vitejilor
#
asul
September 2nd, 2010 - 17:45

o sa vedeti negocieri de tot rahatul anul acesta,sa vedem unitatea sindicatelor anul acesta,sau fac intelegeri prin dos fiecare,ca in fiecare an.
#
danu
September 2nd, 2010 - 18:54

Sunt sigur ca in spatele acestor comentarii sunt oameni care s-au obisnuit sa vina la munca si sa mute o hartie de pe un birou pe altul si sa stie ca in fiecare an contractul le este negociat. Oamenilor incompetenti intotdeauna le este frica de schimbari. Daca sunteti buni razbateti, daca sunteti hahalere va plangeti pe toate blogurile.
#
Nicolae Ceausescu
September 2nd, 2010 - 19:04

iar eu sunt sigur ca in spatele comentariului tau sta o felina, o pitipoanca cu multe succesuri la directorasi care isi aduc toate parasutele si le angajeaza pe posturi inalte in aceasta companie.
#
anonimu
September 2nd, 2010 - 19:19

Danu, sa tii ca nu toata lumea intr-o societate “de stat” muta hartiilede pe un birou pe altul. A gandi asa inseamna, pe de o parte, ca ai foarte putina minte si experienta de viata, ia pe de alta parte, jignesti oamenii care chiar muncesc in aceste societati. Nu mai generalizati, eu nu neg faptul ca unii (multi, putini, e de discutat de la caz la caz) “freaca duda”, dar de aici pana la a-i improsca pe toti cu noroi e cale lunga. Dar poate ca amicul Ceashca are dreptate, daca esti blonda e de inteles ….
#
acidutzu
September 3rd, 2010 - 02:31

danu-mogaldanu, asta ca sa vorbim pe limba ei/lui, a ramas cu schimbarea-n gura si ma astept ca sa scoata si-un salut de genu’ SA TRAITI BINE! Pana una-alta, danule, rusinica, TU postezi pe unde poti intelepciunea, scopul vietii tale:”schimbarea”. Jos cu palaria pentru schimbarea hahalerei cu un competent, nimeni nu ar avea ce sa comenteze, dar schimbarea cu japca, ILEGALA, in forta si sub teroarea de a fi inlaturat pentru a colora in portocaliu regia, e un ABUZ etalat fatis, fara nicio jena, inteleptule… Imi pare rau ca nu pot scrie aici cu Century Gothic, de 11, la 1,25 shi mai ales cu diacritice, dar incerc sa ma fac inteles. Pai compari tu, danule, un tanar mucos parvenit care are mai putini ani de viata decat are fostul General de experienta? Nu pot sa atribui calitatea de dir gen lui Critza (imi pare rau, nu-l gasesc pe tz aici) fiindca e ILEGAL numit in functie, iar competentza de a conduce regia a dovedit-o facand-o MANGA (scuze, nu gasesc diacritica). A elaborat o organigrama de 2 lei (asa cum bine s-a exprimat cineva) care se va dovedi ineficienta (veti vedea si explicatiile in episoadele urmatoare – ai ghicit, mai urmeaza, nu se opreste aici!) Profilul psihologic al tanarului de la 7 este facut, dragule! Ramai aproape si vei avea surpriza sa descoperi caracterizarea tanarului infatuat si plin de maretia lui, exact asa cum este el. Cum spuneam, ca sa castige timp sa se informeze cam cum sta treaba pe la regie si sa ocoleasca inlocuirea sefilor de compartimente, elaboreaza o organigrama prin care desfiinteaza serviciile si posturile de conducere ale acestora, infiintand altele si punand in fruntea lor ce? ati ghicit! portocaliul! exact, ce mai shefutzi si mai shefutze!!! Asta nu e tot! sa vezi dulapuri plimbate prin toata directia, birouri, acte, scaune intersectate la lifturi cu sumedenia de comisii de disciplina care investigau cate minute ii trebuie portarului sa faca pipi, daca are sau nu probleme cu prostata si multe alte asemenea exemple de a-si arata erectia in regie. Exemple de forta, uitati-va cat sunt de fortzos! Creez haos, dezbinare, un mediu propice eliberarii frustratilor (de tipul dlui Geo, pardon, ala era cu Bingo, asta e al nostru si-i zice altfel). Si ce-am realizat? Deocamdata am facut acte aditionale. ACTE ADITIONALE NULE, semnate de un tanar, autointitulat director general. Pai nu sunteti, stimati colegi, fraieri ca lucrati ceva in regie pana la semnarea fisei postului nou infiintatelor compartimente? NU ati vrea ca voi toti, cei cu state vechi in ratb, in loc sa va ascundeti de teama de a nu fi dati afara pentru ca mirositi a babe, sa faceti parte din comisia disciplinara generala care sa dea actiunii reactiunea corespunzatoare? Dragi prieteni, deciziile abia de acum inainte vor incepe cu adevarat, pana acum a fost pregatirea, asa cum se pregateste closhca, scuturand din fund cand se asheaza pe oua. Si prima decizie stiti care va fi? n-ati ghicit! Pe bariera de la poarta se va scrie showroom auto, iar la intrarea din fata a cladirii veti vedea atarnand un felinar… rosu, evident!
#
Calin Marian
September 3rd, 2010 - 06:02

Domnule Ghita,in acest mesaj puneti problema altfel.De ce am simtit nevoia sa dau o replica,nu mai pot sa rezist cand vad ca D-ul Petrariu este lovit din toate partile,si eu vad si ma uit in contractul colectiv de munca ca multe din ce sta scris acolo sunt ideile dansului.Si daca acum D-ul Petrariu trebuie sa faca ceva, fara ajutorul nostru al membrilor de sindicat nu se poate.Si pe 1.06 s-au facut tabele pentru sprijinirea grevei de solidaritate si din pacate omul nostru,( membru de sindicat ) este prea slab si a cedat presiunilor.Anul acesta va fi o lupta crancena si fara unitate nu o sa facem nimic.
#
anonim
September 3rd, 2010 - 07:31

Domnule Calin Marian, rubrica de osanale inchinate multiubitului fiu al poporului Pietrariu este in alta parte. Fii bun si scrie acolo unde trebuie.
#
anonim
September 3rd, 2010 - 07:38

Acidutzu : bun post-ul. O sa vada si cei care inca asteapta sa treaca furtuna ca nu le va fi bine nici lor. S-ar putea sa vedem o societate de transport impartita in bucatele mici si data oamenilor de casa ai partidului. Deja sectia 8 RT-2 URAC are sigiliul pus pe usi si asteapta noul proprietar. Oare sa fie SC Green Cars SRL, cea pe care dl. Adrian a imprumutat-o cu bani (conform propriei declaratii de avere), cea care are aceeasi adresa cu societatea dansului (str. Durau nr. 3) si care Green Cars are o statie ITP in cartierul Militari? Sindicatele sunt multumite ca sunt bubuiti si adusi la tacere sefii pe care ii injura cu atata foc. Ce nu inteleg ei este ca totdeauna vor avea sefi, indiferent de persoanele care vor ocupa acele posturi. Cand se vor trezi va fi prea tarziu. Stiti cate autobuze Mercedes stau la gard din lipsa pieselor (anvelope, geamuri etc)??? Sa vedem pe ce vor lucra iubitii conducatori auto cand vor reveni din concedii….Somn usor…..
#
Calin Marian
September 3rd, 2010 - 11:35

Domnule “anonim” imi cer scuze daca am deranjat pe cineva,dar cred ca am si eu dreptul la opinie,ca toti ceilalti.Daca ne convine sau nu ne convine ceea ce scriu, numai este problema mea.Eu ce am scris, se poate dovedi oricand,si nu voi accepta niciodata ideea ca oameni precum D-ul Petrariu,D-ul Zamfir si multi,multi altii sa se arunce cu noroi in ei,fara nicio proba.Eu stiu ca acesti oameni si-au dedicat totul pentru miscarea sindicala.
#
hiena
September 3rd, 2010 - 15:00

D-nul Petrariu, d-nul Zamfir s-au dedicat doar pentru o parte din miscarea sindicala. E drept mai mult decat alti lideri din celelalte fractiuni sindicale. La momentul actual par anesteziati, cu miscari lente si replici palide la actiunile “violente” ale acestui directoras. Nu inteleg cum de nu au replica atunci cand se fac angajari fara concurs, fara a le aduce la cunostinta sindicateleor, asa cum este stipulat concret in CCM, mai cu seama ca aceste numiri nu se fac pe posturi deficitare din lipsa de personal. Lipsa de reactie a sindicatelor la colorarea in portocaliu iar imi pare ciudata. Reorganizarea este un lucru util oricarei institutii dar atunci cand aceasta se face in baza unor analize pertinente, obiective si cu motivatii clare. Sunt convins ca de pe scaune au cazut si ceva indivizi ce nu au facut altceva decat sa se indestuleze din aceasta regie ( ii stim ) dar din pacate nu au cazut toti, ba mai mult au fost inlaturati si oameni care sunt profesionisti si au dat dovada in lungul timpului solidaritate fata de aceasta regie ( nopti , sarbatori petrecute, comandamente si ore suplimentare-nicodata platite). De aici pleaca… o oarecare frustare.
Mai cred ca viitorul… nu arata deloc roz, pe majoritatea salariatilor.
#
anonim
September 3rd, 2010 - 18:56

Dl. Calin (si promit ca este ultimul post pe aceasta tema), nu i-a atacat nimeni pe domnii pomeniti de tine, mai citeste o data toate comentariile. Doar dumneata vrei sa ne spui ce nemaipomeniti sunt. Daca nici acum n-ai inteles ce vreau sa spun, nu stiu ce sa mai fac…poate un desen, ceva…
#
danu
September 3rd, 2010 - 20:25

Acidutzu…inca o data iti dai cu parera…..dar cam prost. Continua asa Smile
#
Calin Marian
September 3rd, 2010 - 21:15

Atata timp cat va ascundetii sub anonimat,si interveniti in discutii care le aveam cu altcineva,nu imi ramane dacat sa va sugerez,daca chiar nu aveti nimic impotriva lor,sa ma lasati sa port discutiile in continuare cu ceilalti useri.Va multumesc frumos si spor la scris.
#
Calin Marian
September 3rd, 2010 - 21:21

Si inca ceva,daca chiar nu l-a atacat nimeni pe D-ul Petrariu,traduceti-mi si mie urmatorul fragment dintr-un mesaj scris de un anumit user :
“Avem sindicate care isi apara propriile interese, ce treaba au ei cu cei pe care ii reprezinta, se multumesc ca-i agreeaza d-l Crit (vezi Petrariu si Mircea Ionescu).”
#
Ioana
September 4th, 2010 - 10:52

Nu-ti face probleme ca va avea cineva curajul sa tipe mai tare. Dar de fapt la cine sa tipi? Cine credeti ca se va lua la tranta cu camarila portocalie.? Mai tarziu sa mai devreme si vanatorii vor fi vanati. Dar pana atunci taie si in stanga si in dreapta.
Curios este altceva. Consiliul de Administratie al Regiei nu sesizeaza nimic. Cand in toate unitatile, mai mari sau mai mici se fac restructurari la sange, la RATB se angajeaza cat mai mult personal si nu in unitati, unde poate intr-adevar mai este nevoie de forta de munca ci numai in locuri caldute si cat de cat pe o functie de sef.
Este prima data cand arunci o persoana cu experienta si care este familiarizata cu activitatea Regiei si aduci personal din afara, fara experienta, fara sa fie testat profesional doar pentru ca este copuilul unui parinte colorat in portocaliu. Asta se numeste remaniere RAT-PEDELISTA.
Se va alege praful de tot. Ma intreb unde este activitatea aceea de turism ecumenic?
Cum a a inceput asa repede s-a terminat. Si a fost asa frumoasa ca o boare.
#
Toma
September 4th, 2010 - 10:58

Apropo de Dl. Ciurel, ne bucuram ca am scapat de el, nu acelas lucru pot spune de ce-i care s-au pricopsit cu el. E vai si amar de ei. Decat cu un sef ca el mai bine lipsa si fiecare pe cont propriu.
Colegii de la Patrimoniu sunt f. fericiti de situatie. Se vor schimba unele lucruri si se va mai lucra, poate si pentru Regie, daca va mai fi cazul, in atare situatie.
#
danu
September 4th, 2010 - 14:32

Voi sunteti bolnavi cu portocaliul vostru…..cata vreme ati avut rosu in fata ochilor a fost mai bine. Este doar o schimbare si asta va sperie…asa cum spuneam, daca nu aveti rostul vostru acolo, la modul ca sunteti angajati cu norma de 8 ore dar in realitate munciti 3-4 ore, desigur ca va este teama si injurati si ponegriti conducerea portocalie. Daca schimbarea era facuta si venea la conducere un director apolitic pe cine injurati? Eu lucrez de 15 ani in regie, nu sunt blonda cum un destept isi dadea cu parerea si nu am stat pe terasa aia plina de fumatori toata ziua, niciodata si nu pierd timpul aiurea pentru ca am de lucru. Mai bine ati incerca sa vedeti schimarea pozitiv pentru ca asta este realitatea. Este greu sa te raportezi unuia tanar dar daca este capabil sa stea acolo.
#
danu
September 4th, 2010 - 14:40

Pentru anonimu…nu am spus ca in regie lumea sta, chiar sunt oameni care muncesc si sunt o gramada , numai ca puturosii scriu pe blog, drept dovada ca multi dintre voi lucrati in ratb dupa informatiile pe care le postati si scrieti in timpul serviciului.
#
carlos
September 4th, 2010 - 14:42

Danu, n-am avut niciodata rosu in fata ochilor, daca zici ca lucrezi de 15 ani la noi, stii ca tot timpul Consiliul General si, implicit, conducerea regiei, au fost, daca nu membri, cel putin simpatizanti (si acceptati) de pardidul(partidele) care au condus Bucurestiul si care, niciodata, pana acum, nu a fost PSD/PSDR/FSN. De asemenea, reduci toata activitatea din Regie la cladirea din Dinicu Golescu (terasa de fumatori sau biroul unde ne da sangele pe nas muncind. La cate deszapeziri ai participat????
#
danu
September 4th, 2010 - 14:52

Crede-ma ca stiu ce vorbesc cand ma refer la aia din Dinicu Golescu. Poate ca am generalizat, scuze fata de aceia care scriu dar si muncesc, poate ca si la tine stau lucrurile la fel. Dar daca se verifica serverul pe care apar userii de pe siteul asta nu va fi tocmai bine pentru unii. Inca o data nu vreau sa jignesc oamenii care munces si poate si pe bani putini dar putorile care instiga sunt din directie pentru ca ei sunt sub ochii directorului si comenteaza fiecare miscare. O zi buna!
#
Ghita
September 4th, 2010 - 15:28

Toti cei din unitati, stim ce adunatura este si a fost la directie asa ca problema care ne doare nu este in directie ci in unitati,pentru ca aici a stricat d-l Crit treburile.
Nu este normala miscarea facuta pentru ca din punct de vedere tehnic a blocat activitatea in unitati, daca asteptam ca inginerasii sa rezolve problemele de parc ne mananca “gaia”. Este o realitate ca acestia abia au venit si nu s-au implicat in problemele de intretinere si reparatii pentru ca nu este suficient sa fii inginer si sa stai in birou toata ziua asteptand ca cei pe care i-au gasit sa-si continue treaba fara a-i deranja prea tare ca ei oricum se cred superiori pentru ca au “master”.
Nu stiu, ce sa zic de comentariile de mai sus dar nu cred ca la ei in unitati merge treaba bine. pentru ca la noi daca pui vreo intrebare se uita la tine ca la masini straine sau iti raspund franc “-Nu e treaba mea!”
#
lex
September 4th, 2010 - 16:42

priviti superficial problema.

fondul problemei consta in :
- dispretul fata de lege
- blocajul si haosul creat dupa doar 2 luni si jumatate (deja stau mijloace de transport trase pe dreapta din lipsa pieselor de schimb)
– indepartarea prin mijloace abuzive a profesionistilor din functii si promovarea incompetentei pe criterii clientelare sau de servilism gretos
- neasumarea raspunderii celor pusi in posturi de conducere
- lipsa respectului fata de salariati si aroganta cu care sunt tratati acestia
- anihilarea sindicatelor – dovada, tacerea acestora in fata atator fapte de rea credinta si contrare reglementarilor legale din partea angajatorului

daca doar dupa doua luni si jumatate au reusit sa blocheze activitatea, ma intreb ce va fi dupa inca doua luni?
ce va urma?
si asta ar trebui sa se intrebe toti deopotriva, indiferent unde lucreaza – in exploatari sau in directie. lasati deoparte jignirile si superficialismul cu care priviti problema, pentru ca in curand, daca se va continua in ritmul acesta, nu va mai ramane nimic. nimic pentru noi salariatii, nu pentru ei.
#
ion
September 4th, 2010 - 18:52

Draga lex,

ai perfecta dreptate .
#
ion
September 4th, 2010 - 19:59

Cum este posibil ca intr-o adevarata criza financiara d- l director general sa faca angajari ????????????
Bine , dar ce fel de angajari ?
Musai sefi sau sefe cu salarii mari , fara experienta in activitatea pe care acum o realizeaza, fara a cunoaste activitatea Regiei , fara concurs, fara studii de specialitate pentru posturile in care sunt pusi insa cu incalcarea CCM si a Codului Muncii.
Oare d- nul Primar doarme ? Cit mai dormiti d- nule Primar ?
Tinara sefuta de la personal oare a citit reglementarile in vigoare ?
Da , de unde ?
Nu conteaza legea atita timp cit nu o cunosti si ai venit postat direct ca sefuta , direct intr-un birou de director, ca na este mai aratos decit biroul in care a stat predecesoarea ta .
Pai trebuie sa fii mai aproape de d- nul director cind iti da comanda sa trimiti spre angajare pe una…..blonda , pe unul de la partid……
Tinara sefuta de la personal nu a venit decit de ~ 1 luna , ilegal bineinteles in aceleasi conditii ca ceilalti sefuti si sefute, insa atunci cind nu are argumente pentru o fapta sau un lucru ameninta ca da afara pe toata lumea .
Oare cine o mai face treaba , daca ii da afara pe toti , ca ea oricum este pe dinafara.
Ore cum a fost numita cu responsabilitati de :
– personal
- siguranta circulatiei
- Securitate in munca , paza impotriva incendiilor ??????
Simplu : Fara studii , fara experienta , fara cunostinte ,doar ILEGAL .

Angajarile se fac ca intr-un adevarat supermarchet.Si- a luat posul de sef, a plecat vine altul…………..pe ce post ?? De noi angajati avem noi nevoie ?
Cum se realizeaza economiile ? cu noi cheltuieli ?
Sef sau fost tinar debutant suplinitor ca profesor de limba romana, acum angajat la RATB sau absolvent de filozofie , ANGAJAT in activitatea de CONTROL A REGIEI DE TRANSPORT.
Ce controleaza? Semnele de punctuatie din transporturi sau reflectiile angajatilor la valul de ilegalitati ?
sau il ajuta pe d- nul Dir. General sa dea decizii privind modul de redactare a unei scrisori .
Decizie semnata director General catre angajati :
Cum se redacteaza o scrisoare ….GotYc , 1,25 pt s.a.m.d. Era singura problema si chiar trebuia o decizie atit de importanta in acest sens .Numai ca o ,,scrisoare ” se redacteaza altfel de cum decide d- nul director – se invata in clasele primare , iar noi nu scriem scrisori .
#
un reatebist
September 7th, 2010 - 16:18

Angajarile in RATB fost ilegale si in perioada anterioara cand d-nul Opran Dorian era director Comercial dansul a adus-o d-soara Mihalache Oana in perioada de criza cand noua angajatilor mai vechi ni se spunea vedeti ca este criza financiara si posturile in RATB sant blocate insa pt cunostintele domniei sale posturile nu mai erau blocate. Pe d-soara o pusese secretara dansului in Directie pt tatal fetei este mare in Politie la circulatie si le aducea carnetele de soferi in dinti d-nilor directori care din cand in cand mai trageau si ei cate o bauta. Si asta nu este tot prin Directie circula zvonul ca si mama d-soarei lucreaza tot in RATB pe un post caldut pe care la primit in maxim 10 luni de la angajare fara sa respecte nici o ordine profesionala. D-nul OPRAN nu mai este director oare nu o avea cosmaruri noaptea, mai poate sa mearga pe strada pt cat rau a facut angajatilor constiinciosi care au muncit in aceasta institutie si nu au putut fi promovati pe meritul lor din cauza leprelor? asa ca PCR (pile, cunostinte, relatii) nu a murit el exista si la 20 de ani dupa revolutie. Insa sa nu disperam sindicatul traieste bine in RATB nu aude nu vede nu se baga.
#
un optimist
September 9th, 2010 - 08:35

Sper ca d-ul Primar se va sesiza de ce se intampla in RATB si v-a lua atitudine inainte de a se alege praful si de RATB…
#
un pesimist
September 9th, 2010 - 08:46

Dl. Primar are nevoie de voturile PD-L in Consiliul General, asa ca nu va lua nicio atitudine. Asa e politica…ne place sau nu.
#
marcu getuta
September 9th, 2010 - 11:14

Virusii portocalii au invadat toate organele statului,iar fiecare organ este atacat in punctele esentiale.In cazul RATB,doctorul Oprescu detine toate atuurile pentru a eradica boala,caci boala lunga e moarte sigura.
#
calator si alegator
September 12th, 2010 - 17:45

RATB,TREZESTE_TE!
#
calator visator
September 12th, 2010 - 17:47

RATB,TREZESTE-TE!
#
Sindicalizatul
September 17th, 2010 - 20:17

Astea sunt comentarii făcute de lideri de sindicat frustrați de anumite beneficii pe care le primeau de la vechea conducere! Ce, vechea conducere organiza concursuri pentru ocuparea posturilor? De ce nu scria nimeni atunci și nu se lua atitudine? Pentru că se pleca la mare și la munte pe banii regiei dacă erai lider de sindicat și nu făceai valuri! Se sărbătoreau zile de naștere, cumetrii, chiar avorturi sub pretextul unor congrese, conferințe etc! Jigodiilor, mai sugeți mult sângele membrilor de sindicat? Lăsați directorul în pace să lucreze ceva timp, și scrieți apoi, că pe Aron l-ați lăsat 6 ani și….nimic!
#
Sindicalizatul
September 18th, 2010 - 21:26

Anonimu’, apropo! Ești cumva muza care l-a inspirat pe Eminescovici când a scris versurile de mai jos? Sau mâna lui dreaptă cu care…? Sau vestitul fost Radet-ist care acum……..?

Odă pentru Petrariu sau „Lăcătușul” de Mihai Eminescovici

A fost o dată ca în povești/A fost ca niciodată,
Un lăcătuș ce căuta/S-o ia mereu în barbă!
Și era unu-n ETE(RATB)/Și mândru în toate cele,
Cu electricianul după el/Căuta doar belele!
Belele pentru salariați/Că el și electricianul,
Se alegeau orice ar fi fost/Mereu numai cu „banul”!
Cum care ban? Că sunt destui/Din trei organizații!
Sau chiar noi nu știm mai nimic,/Și poate sunt și alții!
Salariu la Ratb, /Că așa zice contractul!
Apoi bonusul din statut, /Că….. are sindicatul!
Și nu credeți că au ratat,/Vreo….. indemnizație!
Că fonduri sigur are acum, /Orișice federație!
Și dacă ascultăm puțin/Gurile cele rele,
Mai sunt diverse activități/Producătoare de „lovele”!
Că vine unul zis Topor/Dă …45 de milioane,
Să fie el reangajat jurând /Că nu mai trage de bidoane!
Și ăștia apărați erau,/De unul zis și „Calul”.
Ce nu era foarte deștept,/ Ci mare doar cât malul!
Și ca să poată fi,/ Cât mai sigur pe el,
Îi trebuia încă un sclav, E Popa Gabriel!
Și după toate spuse aici,/Apare unul… Usturoi!
Care nu știe cu bidonul/El știe doar cu un butoi!
Și nu e singur, susținut e/De……… administrație!
Că altfel n-ar fi reușit,/Astfel de combinație!
Bidoane el să fure,/Filmat și fotografiat!
Și apoi procesul să câștige/Sigur și necondiționat!
Și lăcătușul nostru/Despre care vorbeam mai sus!
Ajunse să comande,/Și pentru hoți:…. bonus!
Și una peste alta, /Veni și luna iunie.
Și ca în fiecare an, /El lăcătușul nostru,
Cu tot cu invitați/Va face mare bal.
Unde credeți, că bani sigur că are?
Cu certitudine: pe litoral!

Dacă trimiți lui Eminescovici ăsta povestea ta cu Aritina, sau poate dacă o știi pe aia cu Dana Lewinski, sau cu Bojoga, poate face Lăcătușul 3 precum Eminescu scrisorile! Ia vezi, poate te bagă la drepturi de autor și stai la coada la secția financiară

Admin
Admin

Mesaje : 10
Data de înscriere : 04/10/2010

https://sindicat.forumgratuit.ro

Sus In jos

COMENTARII-NECENZURATE Empty COMENTARII-NECENZURATE3

Mesaj  Admin Lun Oct 04, 2010 3:17 am

#
spion
September 19th, 2010 - 08:17

Atentie si la anumite personaje foarte periculoase. Daca o sa aveti timp si va intereseaza o sa va dau cateva detalii. Unul din acestea raporteaza direct presedintelui si culmea……a fost schimbat din functie….ha, ha, ha.
#
Ghita
September 20th, 2010 - 14:14

Interesante versuri!!!!
Ca si in guvern: “PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE!!!”
Oare cand o incepe sa miroase?
#
anonimu
September 21st, 2010 - 06:56

Sindi, nu sunt muza de care amintesti tu. Foarte tare poezia (si, din pacate pentru noi, foarte reala – ce vremuri traim!)
Spionule, eu stiu unul singur care raporteaza presedintelui (daca te referi la Basescu). Daca e cel schimbat din functie la cerere, intr-adevar, e foarte periculos. Am senzatia ca el e maestrul papushar!
#
Sindicalizatul
September 21st, 2010 - 08:27

Ghiță, peștele miroase de mult, dar unii dintre noi(majoritatea) au nasul înfundat! Abia aștept să le treacă!
#
soferu informat
September 22nd, 2010 - 17:47

Blog de trei clase
Aboneaza-te la RSS
AcasaI. Despre AutorII. Contact
ColaborariIII. Publicate in Presa
Jurnalul NationalIV. Romani in UK
Self Employed UKActe necesareBlue CardDreptul la muncaFormulare AplicatiiLocuri de munca in AngliaMunca in EuropaTepari de UKYellow CardV. Anunturi UK
–Raportati Anunt–Autostop/Ocazie/lift sharingCereri – Oferte InchirieriCereri – Oferte Munca in UKDiverseMatrimoniale – LegaturiPrestari serviciiSchimburiVanzari-Cumparari 2
Sep/10
40Scrisoarea unui angajat RATB

Scrisoarea se adreseaza Directorului General RATB. Semneaza Un RATB-ist prost.

Domnule Director,
Greu m-am hotarat sa va scriu, dar cred ca trebuie.
Cand am auzit ca se va schimba Conducerea din cadrul Regiei, m-am bucurat ca , in sfarsit se vor rezolva niste probleme care sa nu se rezolve numai pe criteria clientelare, asa cum se procedeaza, de ani de zile in cadrul RATB-ului.
Din nefericire pentru mine, m-am lovit si ma lovesc zilnic de astfel de aspecte.
Cu catva timp in urma, am auzit de la colegi ca pe unul din Sefii nostril cu relatii foarte bine infimpte la etajul 7, respective Dl. Dir. Chiru, in speta fiind vorba de Dl Ion Ciurel, care a fost schimbat. M-am mirat foarte tare pentru ca nu-l vedeam miscat de pe scaun sub nici un pretext. Dupa ce ca este o nulitate, nici macar nu avea bunul simt sa nu mai improaste cu noroi si cu amenintari. Dar, bineinteles ca protectorul lui i-a sarit repede in ajutor si cum domnul care este nascut sa fie sef, trebuie sa nu simta schimbarea, a luat repede masura transferului, cu acelasi salariu(de parca l-ar fi interest altceva), la un depou unde era liber un post de Contabil sef , post pe care lucreaza de un an un alt salariat, pe bani mai putin si care face fata fara sa aiba functia de Contabil sef cu salariul de 5.000 lei.
Si una din criteriile pentru a fi numit Contabil sef intr-o unitate este aceea de a fi lucrat un Programul SAP in care se lucreaza Contabilitatea RATB-ului, ceea ce Dl. Ciurel nu prea stie. Deci lucrezi si controlezi totul intr-un program pe care nu-l cunosti, nu ai lucrat si ai si un salariu de 5.000 de lei. Frumoasa prietenie si mai ales destul de profitabila.
Cand l-am intalnit pe Dl. Nelu Ciurel si l-am vazut suparat, l-am intrebat cum isi va rezolva problema si mi-a spus ca déjà o rezolvase, dar o sa-I arate el celui care l-a lovit ca o sa aiba de pierdut pentru ca va intra in Concediu medical si le va lua banii fara impozit pentru ca mai are niste problem de rezolvat la Gaiesti. Si o sa stea in medical cat o sa poata. Pai, l-am intrebat, dar lucrarea acolo la unitate cine-o face. Atunci mi-a raspuns victorios. “Cine a facut-o si pana acum”. Vezi doamne nu se va schimba nimic decat pe hartie. Mi-a spus ca i-a sugerat Dl. Chiru sa faca asta pentru ca asa a facut se vechea Contabila sefa si nu are nimeni ce sa-i faca. Odata blocat postul nu-l poate schimba nimeni din functie daca este in concediu medical pentru ca asa spune legea. M-a blocat si am ramas fara grai. Dupa ce ne-am despartit m-am interesat si am vazut ca avea drepte. Destepti baieti. Sa ne traiasca.
Uitasem sa-l intreb daca l-a convins pe vechiul Director general sa-I angajeze sip e fiica cea mica . Astfel toata familia lui este integrate in marea familie a RATB-ului. El Contabil sef (de fapt nici n-am retinut unde), fiica cea mare Contabil sef la autobaza Militari, sotia este technician la Pipera sau Titan si ramasese pe dinafara fiica cea mica si nu se cade asa ceva. Trebuia rezolvata si aceasta problema.
De asemenea, Am crezut ca poate se va mai aerisi cumetriile Dlui Chiru de la Contracte, Buget-Finante.
Dar vad ca sunt foarte bine ingradite si sug bine incontinuare. Dl. Iulkian de la Serv. Contracte era tare speriat cand s-a schimbat conducerea sa nu se afle ca este relatia Dlui Mircea Geoana. Nu se putea ca baiatul care abia a reusit sa intre la Facultatea de Constructii in schimbul unei vacante a unui profesor in Germania, unde tatal sau era Consul la ambasada Romana, sa nu aiba o functie de conducere, cat de mica. Apoi a fost mai usor pentru ca a bagat-o in fata pe Gabita care este frumusica si mai are si vorbele la ea si s-a imprietenit la catarama cu maestrul Domn. Chiru si sa te tii concedii impreuna, cu ajutorului D-lui Consul Dinica si mai ales ca a intervenit si la marea achizitie a autobuzelor grozave Mercedes. Asa s-a ales RATB-ul cu niste autobuze exceptionale la un pret exceptional Comisionul oare pe unde-o fi? Nu s-a aflat nici pina astazi. Nu se va mai afla niciodata.
Acum , tot datorita bunatatii Dlui Chiru si-a rezolvat si Gabita problema. Este si ea sefa la Plan si Buget. Este febletea Dlui Chiru dar sa nu mai stie nimeni.
Si acum sa te tii petreceri la Domnesti, unde se intruneste toata familia buna, respective. Iulian Dinica, care este varul doamnei Mariuca Stoica de la Ordonantare – cumatra Dlui Chiru. D-l Chiru are acolo usile si portile deschise si promisiunea achizitionarii unei casute amarate care se construieste, dar nu pe numele lui pentru ca poate starni curiozitatea unora.
Acum merge mai greu constructia pentru ca s-a cam redus bugetul Dlui Chiru, dupa ce Dl. Aron l-a fortat sa renunte la Consiliu de Administratie de la CAR, de unde mai scotea si el un banut pentru zile negre. Dar nu-si face probleme pentru ca iese din alta parte.
Sa nu spargeti tripleta Iulian-Uca-Chiru. Aceasta formula este folosita la plata facturilor.
Furnizorii suna la Uca si la Iulian si ei aranjeaza facturila in asa fel incat atunci cand coboara Dl. Chiru si se fac platile, Uca ii ofera facturile urgent care trebuiesc bagate urgent la plata pentru ca altfel are de suferit Regia. Asa o fi.
Toate aceste miscari sunt coordonate de Dl. Chiru si fiecare isi primeste partea de la furnizorii care sunt serviti cat mai prompt si peste rand.
Cumatra(Mariuca Stoica- Dl. Chiru i-a botezat fetita), se ocupa de sortarea facturilor si Iulian de racolarea acelor furnizori care pica mai consistent.
Orice problema care nu merge, este rezolvata cu brio de Dl. Chiru. Iulian nu iese din cuvantul lui. Mai ales acum ca a scapat de Dl. Opran Dorian, care ii mai punea piedici din cand in cand.
Stiu ca acum este ca o floricica. Mie imi place cand pleaca el la et. 7 si spune ca se duce sa “i-o dea in bot celui nou venit pentru ca nu stie nimic si il face el cum vrea”. Si asa-i bine.
Oricum lucrurile au ramas la fel in Departamentul financiar contabil pentru ca ei trebuie sa fie uniti pentru o cauza comuna-cistigul suplimentar.
Toate posturile din compartimentul financiar-contabil se ocupe numai de persone care isi prezinta “obolul” la Dl. Chiru.
Nu stiu daca ce v-an scris eu va v-a ajuta intr-un fel, dar este pacat. Am crezut ca se va mai descalci intr-un fel toate aceste relatii si cumetrii. Dar daca vor continua asa toate sperantele pe care le-ati dat oamenilor care lucreaza in aceasta Regie sunt in zadar.
Nu-mi dau numele pentru ca imi este frica sa nu fiu dat afara. Dar pana la urma, cu riscul ca voi fi dat afara o sa dau in vileag multe lucruri care se intimpla in aceasta Regie.NEDREPTATEA la RATB
Domnule Director,
Greu m-am hotarat sa va scriu, dar cred ca trebuie.
Cand am auzit ca se va schimba Conducerea din cadrul Regiei, m-am bucurat ca , in sfarsit se vor rezolva niste probleme care sa nu se rezolve numai pe criteria clientelare, asa cum se procedeaza, de ani de zile in cadrul RATB-ului.
Din nefericire pentru mine, m-am lovit si ma lovesc zilnic de astfel de aspecte.
Cu catva timp in urma, am auzit de la colegi ca pe unul din Sefii nostril cu relatii foarte bine infimpte la etajul 7, respective Dl. Dir. Chiru, in speta fiind vorba de Dl Ion Ciurel, care a fost schimbat. M-am mirat foarte tare pentru ca nu-l vedeam miscat de pe scaun sub nici un pretext. Dupa ce ca este o nulitate, nici macar nu avea bunul simt sa nu mai improaste cu noroi si cu amenintari. Dar, bineinteles ca protectorul lui i-a sarit repede in ajutor si cum domnul care este nascut sa fie sef, trebuie sa nu simta schimbarea, a luat repede masura transferului, cu acelasi salariu(de parca l-ar fi interest altceva), la un depou unde era liber un post de Contabil sef , post pe care lucreaza de un an un alt salariat, pe bani mai putin si care face fata fara sa aiba functia de Contabil sef cu salariul de 5.000 lei.
Si una din criteriile pentru a fi numit Contabil sef intr-o unitate este aceea de a fi lucrat un Programul SAP in care se lucreaza Contabilitatea RATB-ului, ceea ce Dl. Ciurel nu prea stie. Deci lucrezi si controlezi totul intr-un program pe care nu-l cunosti, nu ai lucrat si ai si un salariu de 5.000 de lei. Frumoasa prietenie si mai ales destul de profitabila.
Cand l-am intalnit pe Dl. Nelu Ciurel si l-am vazut suparat, l-am intrebat cum isi va rezolva problema si mi-a spus ca déjà o rezolvase, dar o sa-I arate el celui care l-a lovit ca o sa aiba de pierdut pentru ca va intra in Concediu medical si le va lua banii fara impozit pentru ca mai are niste problem de rezolvat la Gaiesti. Si o sa stea in medical cat o sa poata. Pai, l-am intrebat, dar lucrarea acolo la unitate cine-o face. Atunci mi-a raspuns victorios. “Cine a facut-o si pana acum”. Vezi doamne nu se va schimba nimic decat pe hartie. Mi-a spus ca i-a sugerat Dl. Chiru sa faca asta pentru ca asa a facut se vechea Contabila sefa si nu are nimeni ce sa-i faca. Odata blocat postul nu-l poate schimba nimeni din functie daca este in concediu medical pentru ca asa spune legea. M-a blocat si am ramas fara grai. Dupa ce ne-am despartit m-am interesat si am vazut ca avea drepte. Destepti baieti. Sa ne traiasca.
Uitasem sa-l intreb daca l-a convins pe vechiul Director general sa-I angajeze sip e fiica cea mica . Astfel toata familia lui este integrate in marea familie a RATB-ului. El Contabil sef (de fapt nici n-am retinut unde), fiica cea mare Contabil sef la autobaza Militari, sotia este technician la Pipera sau Titan si ramasese pe dinafara fiica cea mica si nu se cade asa ceva. Trebuia rezolvata si aceasta problema.
De asemenea, Am crezut ca poate se va mai aerisi cumetriile Dlui Chiru de la Contracte, Buget-Finante.
Dar vad ca sunt foarte bine ingradite si sug bine incontinuare. Dl. Iulkian de la Serv. Contracte era tare speriat cand s-a schimbat conducerea sa nu se afle ca este relatia Dlui Mircea Geoana. Nu se putea ca baiatul care abia a reusit sa intre la Facultatea de Constructii in schimbul unei vacante a unui profesor in Germania, unde tatal sau era Consul la ambasada Romana, sa nu aiba o functie de conducere, cat de mica. Apoi a fost mai usor pentru ca a bagat-o in fata pe Gabita care este frumusica si mai are si vorbele la ea si s-a imprietenit la catarama cu maestrul Domn. Chiru si sa te tii concedii impreuna, cu ajutorului D-lui Consul Dinica si mai ales ca a intervenit si la marea achizitie a autobuzelor grozave Mercedes. Asa s-a ales RATB-ul cu niste autobuze exceptionale la un pret exceptional Comisionul oare pe unde-o fi? Nu s-a aflat nici pina astazi. Nu se va mai afla niciodata.
Acum , tot datorita bunatatii Dlui Chiru si-a rezolvat si Gabita problema. Este si ea sefa la Plan si Buget. Este febletea Dlui Chiru dar sa nu mai stie nimeni.
Si acum sa te tii petreceri la Domnesti, unde se intruneste toata familia buna, respective. Iulian Dinica, care este varul doamnei Mariuca Stoica de la Ordonantare – cumatra Dlui Chiru. D-l Chiru are acolo usile si portile deschise si promisiunea achizitionarii unei casute amarate care se construieste, dar nu pe numele lui pentru ca poate starni curiozitatea unora.
Acum merge mai greu constructia pentru ca s-a cam redus bugetul Dlui Chiru, dupa ce Dl. Aron l-a fortat sa renunte la Consiliu de Administratie de la CAR, de unde mai scotea si el un banut pentru zile negre. Dar nu-si face probleme pentru ca iese din alta parte.
Sa nu spargeti tripleta Iulian-Uca-Chiru. Aceasta formula este folosita la plata facturilor.
Furnizorii suna la Uca si la Iulian si ei aranjeaza facturila in asa fel incat atunci cand coboara Dl. Chiru si se fac platile, Uca ii ofera facturile urgent care trebuiesc bagate urgent la plata pentru ca altfel are de suferit Regia. Asa o fi.
Toate aceste miscari sunt coordonate de Dl. Chiru si fiecare isi primeste partea de la furnizorii care sunt serviti cat mai prompt si peste rand.
Cumatra(Mariuca Stoica- Dl. Chiru i-a botezat fetita), se ocupa de sortarea facturilor si Iulian de racolarea acelor furnizori care pica mai consistent.
Orice problema care nu merge, este rezolvata cu brio de Dl. Chiru. Iulian nu iese din cuvantul lui. Mai ales acum ca a scapat de Dl. Opran Dorian, care ii mai punea piedici din cand in cand.
Stiu ca acum este ca o floricica. Mie imi place cand pleaca el la et. 7 si spune ca se duce sa “i-o dea in bot celui nou venit pentru ca nu stie nimic si il face el cum vrea”. Si asa-i bine.
Oricum lucrurile au ramas la fel in Departamentul financiar contabil pentru ca ei trebuie sa fie uniti pentru o cauza comuna-cistigul suplimentar.
Toate posturile din compartimentul financiar-contabil se ocupe numai de persone care isi prezinta “obolul” la Dl. Chiru.
Nu stiu daca ce v-am scris eu va v-a ajuta intr-un fel, dar este pacat. Am crezut ca se va mai descalci intr-un fel toate aceste relatii si cumetrii. Dar daca vor continua asa toate sperantele pe care le-ati dat oamenilor care lucreaza in aceasta Regie sunt in zadar.
Nu-mi dau numele pentru ca imi este frica sa nu fiu dat afara. Dar pana la urma, cu riscul ca voi fi dat afara o sa dau in vileag multe lucruri care se intimpla in aceasta Regie.
Si astea sunt doar cateva aspecte.

Pana una, alta asteptam sa vedem cum va face progrese controalele in traseu conduse de un zootehnist.

Ti-a placut acest articol?
Aboneaza-te la fluxul RSS!

About Marius Paraschiv
InsurgentPublicat in: Institutiile noastre….mosiile lor Lasa un comentariuComentarii (40)
Trackbacks (0)
( flux rss pentru comentarii )
moldoveanu
September 6th, 2010 – 07:28 Cel ce a scris scrisoarea are dreptate . nu a exagerat cu nimic , asa stau lucrurile in RATB . Angajerile se fac numai pe criterii clienterale si nu pe competenta , cum ar fi normal .
D-nul Chiru mai are o protejata “speciala” la Exploaterea Transport Autobuze , Autobaza Alexantria pe Contabila Sefa , Luminita Firanescu , o bolnava psihic , pe care o tine in brate , indiferent de prostiile pe care le face . Domnul Dirctor General RATB a dispus schimbarea ei le la A.Alexandria dar, domnisoara Luminita este bine mersi pe aceiasi functie , in acelasi loc . Pana cand ????
maria
September 6th, 2010 – 17:18 Dl. Chiru mai are citeva rude, gestionara la Ferentari (echipe ETA) care lucreaza trei ore pe zi cel mult, pe cea de la Obregia, finu de la biroul tehnic din ETA , nepot pe la Titan, si nu este nevoie sa spun ca toti sunt foarteeeeeeeeeeeeee bine pregatiti si de dna Contabila Luminita de la Alexandria sa spuna dl Chiru cum ia rezolvat problema calculatorului defect (aceasta sa enervat foarte tare ca picat SAP-ul si atunci a hotarit sa dea cu calculatorul de pamint) na fost nimic la sunat pe unchiu si asta a rezolvat repede a vorbit la centru de calcul si ia fost trimis altul…… asa se rezolva problemele in RATB…. iar la cei de jos respectiv angajati fara pile chiar daca au studii si nu numai ,ci au o experienta si un interes in ceea ce fac sunt doar luati peste picior, s-au chiar mai rau .Exista o lozinca in RATB ” LA POARTA SUNT ZECI” de cind lucrez in RATB credeti-ma nu vad pe nimeni stind la poarta.
Si sa stiti acum ca a fost vorba de dl Chiru dar asa procedeaza toti cu un pic de pila, ba ca e mama contabil la Directie , ba e tata sef la coada mori si tot asa. Da chiar pana cind???????? unde sunt sindicatele???????
un reatebist
September 7th, 2010 – 16:23 Angajarile in RATB fost ilegale si in perioada anterioara cand d-nul Opran Dorian era director Comercial dansul a adus-o d-soara Mihalache Oana in perioada de criza cand noua angajatilor mai vechi ni se spunea vedeti ca este criza financiara si posturile in RATB sant blocate insa pt cunostintele domniei sale posturile nu mai erau blocate. Pe d-soara o pusese secretara dansului in Directie pt tatal fetei este mare in Politie la circulatie si le aducea carnetele de soferi in dinti d-nilor directori care din cand in cand mai trageau si ei cate o bauta. Si asta nu este tot prin Directie circula zvonul ca si mama d-soarei lucreaza tot in RATB pe un post caldut pe care la primit in maxim 10 luni de la angajare fara sa respecte nici o ordine profesionala. D-nul OPRAN nu mai este director oare nu o avea cosmaruri noaptea, mai poate sa mearga pe strada pt cat rau a facut angajatilor constiinciosi care au muncit in aceasta institutie si nu au putut fi promovati pe meritul lor din cauza leprelor? asa ca PCR (pile, cunostinte, relatii) nu a murit el exista si la 20 de ani dupa revolutie. Insa sa nu disperam sindicatul traieste bine in RATB nu aude nu vede nu se baga.
bebita
September 8th, 2010 – 06:55 pana cand merge aceasta relatie Uca-Iulia-Chiru si Gabita nu stim. numai Dzeu poate sa-i opreasca din smecheriile si hotiile pe care le fac in RATB. multi oameni sunt competenti in aceasta regie si sunt ignorati de gasca amintita. mai ales dna Uca se caca in gura la toti,indiferent cine este,director sau salariat. si toti care lucreaza cu ei le accepta marsaviile care sa le mearga si lor bine.lingai si lasi sunt pe langa ei multi.Dzeu le va rasplati pentru orice nedreptate.
UN GRUP DE MUNCITORI
September 8th, 2010 – 14:37 D-NULE MARIUS PARASCHIV MAI INSISTATI PE TEMA ACEASTA “LA RATB UNDE-S PILE NU-I TOCMEALA” PT CA ESTE FOARTE IMPORTANT PT OAMENII CARE MUNCESC CINSTIT IN ACEASTA REGIE. POATE ASA PUTEM SA-I OPRIM DE LA JAFUL CARE IL FAC DIRECTORASII SI SEFII INCEPAND DE LA CONTRACTE SI PANA LA FELUL IN CARE SE ANGAJEAZA SI SE ACORDA GRILE. VA RUGAM SA NE AJUTATI.
sasa
September 8th, 2010 – 17:49 Cred ca esti informat gresit.Mai studiaza matale si apoi gandeste-te de doua ori pana a scrie odata.Esti suparat rau de tot insa, cred ca e ceva personal.
bobu
September 9th, 2010 – 14:41 d-nule SASA cred ca matale ai orbul gainilor ori esti vreun sefut care iti merge bine si nu vezi ce se intampla in ratb.
sasa
September 9th, 2010 – 16:57 Nu te enerva Bobule ca, nu sunt din RATB.Bag seama ca, invidia e mare!Te-ai gandit ca, daca ai fi avut si tu ceva avantaje nu ai mai fi reactionat la fel? Cred ca sunteti niste frustrati si,faptul ca sunteti lipsiti de curaj va face sa vorbiti pa acest blog care banuiesc ca, are nevoie de fraieri ca noi.
Marius Paraschiv
September 9th, 2010 – 17:38 Acest blog nu are nevoie de fraieri, bai, laba trista.
Daca te-ar duce putin capul ai observa ca eu nu vand publicitate, nu am advertoriale, nu am parteneriate si alte balarii de genul asta care sa tina cont de traffic.
Sunt unul dintre putinii “bloggeri” implicati in campanii umanitare si ajutorarea oamenilor, lipsit de orice interes.
Remarcile tale de cacat, referitoare la RATB ti le accept, ca e disputa voastra, insa te fut in gura pentru remarcile de cacat referitoare la blog-ul si munca mea.
Cu dispret,

Autorul
sasa
September 10th, 2010 – 07:01 Mai autorule,
Dupa cate bag seama, faptul ca am facut o constatare cu privire la dorinta ta de a avea vizitatori te-a suparat.Dar omule drag, nu sti de la scoala ca, cine se ocupa cu astfel de prostii nu are caracter?Ca daca ai fi avut, te-ai fi adresat direct ori directorului(fara frica de a fi dat afara), ori ai fi vorbit cu cei pe care ii acuzi, sa te ia si pe tine in combinatie.Omule drag, nu-ti dai seama ca, aceste fapte urate pe care le faci iti afecteaza psihicul?Banuiesc ca esti tanar, ca probabil lucrezi pe la centrul de calcul, nu-i pacat de tine sa-ti irosesti tineretea pe asemenea intamplari distrucrive? Si acum nu incepe sa te lamentezi cu privire la munca ta.Daca te lauzi cu trei clase precum spui, ar trebui sa fii mandru de ce ai realizat si nu sa accepti in comportamentul tau astfel de injosiri(scrisori calomnioase la adresa altora si altele).Mai am o indoiala in ceea ce te priveste:un om cu pregatirea d-tale nu vorbeste astfel.De aici imi pot da seama ca intr-adevar ai doua-trei clase.Esti repetent la toate capitolele vietii!Imi pare sincer rau de tine!Am vrut sa scriu cu respect dar, mi-am dat seama ca nu-l meriti.
MICHIDUTZU
September 13th, 2010 – 15:08 ia vedeti si mizeriile din depoul bucurestii noi
michi
September 14th, 2010 – 08:33 il felicit pe domnul Paraschiv pentru pozitia lui,pacat ca nu sant multi oameni ca el,de aceia traim in mizerie
minciuna,duplicitate,si toti neaveniti se dau sefi,corecti si destepti.
daca ar lua mai multi pozitie asupra tuturor nedreptatilor nu s-ar intampa atatea.
sper ca noul director sa fie mai docil si sa nu mai aplece urechea la toate minciunile lui Aron,Chiru……….si
alti. un salariat discret si in banca lui.
SDDC-ist
September 15th, 2010 – 20:23 scapati-ne si de satmareanca!!!!! terorista asta nu mai are ce cauta acolo.Dati-o pe la un garaj…hai sa vedem daca se mai infoaie si pe acolo.SDDC-isti UNITI-VA!!Ceausescu nu a murit pentru ea…sau a lasat-o in locul lui.Rusine pentru toate masinariile si toate plocoanele pe care le-a luat in atatea ani.Sunt de 20 de ani acolo si nu va puteti imagina cate am vazut din partea ei.Terorizeaza oamenii ca pe niste animale.din prosti nu ne scoate…..deci ea e MAMA lor.
Sindicalizatul
September 17th, 2010 – 21:02 Despre acest punct de vedere care a circulat printre salariații Ratb de ce nu scrie nimeni? Citiți aici:

Domnule președinte al oricărui Sindicat din RATB,

Numele meu nu are nimic spectaculos și de aceea nu îl menționez aici! Nu contează în acest apel numele expeditorului, contează doar realitatea celor ce voi scrie mai jos în calitatea mea de membru cotizant la sindicat, și care se adresează oricărui lider sindical din Ratb! Dacă ceva nu e adevărat, rog să aibă o reacție cel ce se crede pe dinafara celor scrise aici!
Nu vreau să par un Gigi contra, dar de la alegerea/realegerea domniei voastre la conducerea sindicatului au trecut peste… ? luni/ani! Rezultatele însă se tot lasă aşteptate! Politica sindicatului….. nu s-a schimbat deloc, a rămas aceeaşi de acum câţiva ani: să iasă liderul la rampă în ochii şefilor cum că el se opune la orice pe motiv că….nu e tocmai legal. Sau că celelalte sindicate au cerut altceva! Dar membrii de sindicat în majoritatea lor nu sunt consultaţi cu privire la această politică! Că poate ar avea şi ei de spus câte ceva cu privire la ce este legal sau nu în ce priveşte activitatea pe care ei o desfăşoară, şi în ce priveşte condiţiile de muncă în care ei desfăşoară această activitate! Ar vrea poate să spună că sunt înjurați de călători și nu au timp suficient pe itinerarii, sau că li se impută geamuri sparte în trafic de pietricele sărite din roțile altora, ștăngi de captatori sau siguranțe, că participă obligatoriu și fără pontaj la ședințe de protecția muncii etc, dacă sunt conducători de vehicule. Că sunt bătuți și înjurați de călătorii frauduloși, dacă sunt controlori de bilete. Că stau vara la 40-45 de grade în soare sau iarna la -15-20 grade în viscol dacă sunt controlori de cap linie. Sau că fac pipi la borcan în tonetă cu perdeaua trasă dacă sunt de la comercial și vând bilete/abonamente. Sau că sunt obligați de șefi să cheme ture în garaj pe motiv că depășesc șoferii orele, fragmentând astfel parcul dacă sunt dispeceri de ghișeu. Și poate mai sunt și alții membri de sindicat care ar avea ceva de spus liderilor dacă aceștia ar avea timp să-i asculte.
Dar nu asta e important și nu au timp de „prostii”! Pentru că politica sindicală din Ratb constă în faptul că trebuie să plece liderul cu devotații subalterni la “cursuri sindicale,conferințe, congrese” sau altele asemenea( pe litoral sau la munte), sărbătorindu-și mascat ziua de naștere pe banii RATB și ai cotizanților! Sau în obținerea unor limuzine de lux la dispoziția liderului, limuzine cumpărate de federație din cotizațiile membrilor! Sau poate în exercitarea de trafic de influență și de înșelat oamenii că vor fi angajați în schimbul a câteva sute sau mii de euro! Politica sindicatului mai poate fi caracterizată şi ca o luptă cu celelalte sindicate, sau mai exact ca o luptă cu ceilalți lideri sindicali din RATB! Fostul/actualul lider arată în toate ședințele sau în discuțiile ocazionale cu membri, toate eșecurile, toate ideile anti-membri, toți pașii greșiți ai celorlalți lideri de sindicat! Nu a avut/nu are niciodată o realizare proprie în sprijinul tuturor membrilor! Orice încerca el să facă ptr toți membrii, era/este zădărnicit de alți lideri! Nu vreau să continui, întrucât știe toată lumea la fel de bine ca mine aceste lucruri! Unii poate mai multe și mai bine ca mine!
A apărut acum o nouă găselniță în materie de realizări sindicale: abonamente la telefonia mobilă! Parcă în 2010 mai era un membru de sindicat fără telefon mobil! Și dacă ar fi fost, gata cu problemele! A făcut sindicatul abonamente sociale! Mai dă niște ajutoare la “cine merită” și ……..gata cu problemele salariaților! Așa? Halal lideri! Și mai rău: halal membrii! Dacă ei cred că li se achită facturile și ratele la bănci și CAR-uri acceptând “mărgeluțe cosmote”, “oglinjoare sociale” ptr “probleme personale” deosebite sau alte asemenea pomeni sindicale gen campionat de fotbal, excursii etc e treba lor, că atât îi duce capul! Doar unii au beneficii și prostesc pe ceilalți la comanda liderilor care îi plătesc(ăștia sunt activiști sindicali cum erau comuniștii pe vremuri)! De ce trebuie să suferim noi cei cu capul pe umeri? Câți dintre cei care plătesc o cotizație la unul sau altul dintre sindicate a avut într-adevăr senzația că sindicatul lui
l-a ajutat și reprezentat așa cum se aștepta când s-a înscris în sindicat? Nu mă adresez celor care dau „dreptul” liderilor pentru un ajutor social, pentru un bilet la mare, pentru un loc la excursiile plătite de noi ceilalți cu vârf și îndesat, și mai cu seamă nu mă adresez celor care în 2010 mai cred că sindicatul le plătește concediile medicale sau prima de vacanță! Sau celor care se bucură că primesc de la sindicat o sticlă de…ceva la Crăciun! Hai să lăsăm liderii singuri cu asistații lor sindicali și să ne vedem de treabă! Hai să devenim nesindicaliști! De ce?
Pentru că mai nou,liderii sunt nemulțumiți că s-au redus unele posturi de șefi și s-a scos sporul de conducere pentru șefii rămași! Vor începe iar să pregătească o grevă complotând cu șefii nemulțumiți! Și vor face ca pe 1 Aprilie încercând să scoată castanele din foc prin intermediul șoferilor! Cum? Păi vor începe șefii iar cu penalizări de fumat la volan, persoane la cabină, pantaloni scurți sau stații pe acces/retragere etc, vor apare zvonuri cu reduceri de salarii, iar liderii vor încerca să arate că greva este singura soluție(poate din “solidaritate?”)! Vor încerca schimbarea Directorului General prin forță pentru că a avut tupeul, neobrăzarea, îndrăzneala să constate că în Ratb sunt și alți vinovați în afara conducătorilor de vehicule pentru treaba care merge prost! Și că a constatat că sunt enorm de mulți acești vinovați care trebuie puși să plătească! Cu funcția dacă e nevoie! Să plătească și ei, că alții au făcut-o mereu!
Repet acum: ! Hai să lăsăm liderii singuri cu asistații lor sindicali și să ne vedem de treabă! Hai să devenim nesindicaliști! Să nu mai cădem în plasa “baronilor sindicali” pe banii noștri!

SEMNEAZĂ: UNUL CARE PLĂTEȘTE TAXĂ DE PROTECȚIE LA UN SINDICAT
ivan tudor florian
September 18th, 2010 – 07:30 Felicitari domnule Paraschiv.Realitatea in RATB a fost, este si va fi dura. Au fost spuse multe lucruri pe blogul dvs., cred ca s-au inteles si mai multe, in functie de capacitatea de intelegere a fiecaruia dintre vizitatori. Subscriu la inceputul sfirsitului, desi fiecare sfarsit inseamna un nou inceput.Pe 27.09.2010 vor incepe negocierile Contractului Colectiv de Munca la nivel de RATB.Toate sindicatele vreo 12, sunt dezbinate.Salariatii in numar de circa 12.000, dupa unele acte primite 11.650, dupa altele 12.350, nu sunt la curent cu drepturile pe care le au si cu realitatea din RATB.In RATB totul a fost tinut ascuns.Doar ,,Oligarhia” stia ce se intampla cu adevarat.Ma bucur cand vad ca exista din ce in ce mai multi oameni care isi pun intrebari.STIMATE PRIETEN ANGAJAT DIN RATB: Vorbesc acum cu tine, asculta-ma! IN CEL MAI SCURT TIMP INCEP NEGOCIERILE. ITI ADUC LA CUNOSTINTA CA , SINDICATELE AU FOST INVITATE SA DEPUNA MODIFICARILE LA Contractul Colectiv de Munca.Tu esti vanat in traseu si esti furat zi de zi la salariu, fiindca timp de douazeci de ani, angajatii cumsecade ai acestei regii au acceptat. N-au intervenit. N-au zbierat, nu si-au spus cuvantul. Nu s-au strans laolalalta sa le arate celor din jur ca exista, sa ii faca pe cei ce-i conduc sa le pese.Atunci cand cutitul a ajuns la os, ati declansat Greva Spontana ma refer la grevele din 1999, 2000 si 2010. Dupa ce ati castigat v-ati retras si grevele au fost confiscate de impostori. Nu mai acuzati ,,liderii”! Nu mai injurati hotii acestei regii! Ei sunt doar ciupercile aparute dupa ploaia nepasarii noastre.Doar DNA-ul ne mai poate izbavi de tupeul cu care sefimea ne conduce institutia! Te plangi ca esti slab platit, dar nu te-ai baga niciodata in fata sa acuzi! Sa acuzi de exemplu ca, directorul de aprovizionare face legea cand e vorba de achizitiile anuale, sa acuzi ca nu mai suporti ca fata contabilei-sefe sa intre fara concurs pe un post mai bine platit ca al tau! Gandeste-te la tot ce ai citit: stii ca e adevarat.Atunci actioneaza.Trage-ti liderul la raspundere daca are propuneri pentru contract, altfel dupa negocieri degeaba te vei plange ca ai fost din nou furat si mintit, oare pentru a cata oara? Nu vezi ca de fiecare data liderii ne fura grevele si ne folosesc decat ca masa de manevra, pentru a avea ei o viata mai buna.Vorba unui prieten care a aflat despre tratamentul la care sunteti supusi a spus:,,Eu i-as fi ,,exterminat” de multa vreme pe ,,sefi”, daca m-ar fi pus sa ma trezesc la trei dimineata sa astept serviciul in gerul iernii iar apoi m-ar umili cu controale stupide. Pe ,,lideri” i-as fi strans de gat si le-as fi ars limuzinele, daca ii simteam ca ma folosesc ca masa de manevra”. Ivan Tudor Florian

Read more: http://ivantudorflorian.eublog.ro/apage.html#ixzz0JSUnUmvQ http://ivantudorflorian.eublog.ro/#ixzz0zrXtPSXP
soferu informat
September 18th, 2010 – 16:04 DOMNULE PRIMAR GENERAL
Mă numesc F….a, M….n numele nu prea conteaza. sunt un cetăţean al Bucureştiului care
Mă adresez totuşi dumneavoastră în calitate de contribuabil, fiind surprins şi totodată revoltat cu privire la unele nereguli din activitatea RATB! Mai exact, mă refer la unele acţiuni în instanţă depuse de unii salariaţi care au fost sancţionaţi disciplinar, sau cărora li s-au desfăcut contractele de muncă! Aceste procese nu sunt puţine şi acest lucru se poate verifica(4-5-6/an)! Până aici nu pare nimic în neregulă: salariatul sancţionat sau concediat se adresează instanţei conform legii şi câştigă procesul. Instanţa hotăreşte ca acesta să primească după caz suma reţinută înapoi sau să fie reangajat şi să primească drept despăgubire salariile şi toate celelalte drepturi băneşti pierdute pe perioada concedierii nelegale, precum şi cheltuieli de judecată! Toate în regulă până aici, dar acele sume de bani destul de considerabile în cazul concedierilor, sunt platite de către RATB salariatului din propriul buget! NU SE FACE NIMIC PENTRU RECUPERAREA SUMELOR DE BANI DE LA CEI VINOVAŢI! Pentru că vinovaţi de prejudiciu conform legii sunt cei care au semnat concedierea nelegală, fără să se ţină cont dacă aceasta s-a făcut din greşeală, superficialitate, exces de zel, necunoaşterea legislaţiei sau în urma unui abuz! Aceste cazuri care se înmulţesc pe an ce trece, mă fac să mă gândesc şi la altceva: un salariat RATB găseşte să lucreze fără contract de muncă dar pe bani mulţi în ţară sau străinătate! Cum să nu piardă totuşi locul de muncă din RATB? Aranjează cu cineva care are o funcţie de decizie in RATB, i se inventează o abatere pentru care este concediat, contestă la Tribunalul Bucureşti decizia de concediere in termen legal şi…e liber să muncească la negru cele 7-8-10 luni cât durează procesul! Când câştigă procesul, este reangajat la RATB, unde i-a mers vechimea şi celelalte, dar “uită“ să mai ia sumele imense de bani(pentru unii), acestea revenind celui/celor care au contribuit la aceast scenariu! Nu spun că aceste lucruri sunt reale pentru că nu am probe, dar s-ar putea întâmpla oricând atâta timp cât vinovaţilor nu li se impută aceste sume de bani(de ordinul zecilor sau sutelor de mii de ron/an)! Pentru că ei sunt cei care ar trebui să-şi impute acele sume şi nu o fac! De aceea RATB nu are bani, de aceea nu asigură un transport la nivelul vremurilor şi al investiţiilor făcute de către primărie! Pentru că există oameni în subordinea dlui Director General ARON GHEORGHE care nu fac treaba pentru care au fost numiţi şi sunt plătiţi! Şi despre ale căror acţiuni se pare că dl ARON nu are cunoştiinţă, aceştia acoperindu-se între ei, profitând de faptul că dl Director General este unul iar ei o mulţime!
Rugămintea mea către domnia voastră referitor la cele de mai sus ar fi să trimiteţi corpul de control ce îl aveţi în subordine, să verifice şi eventual să ia măsuri de recuperare a banilor “cheltuiţi” în Ratb pe astfel de cazuri, înainte ca numărul acestora să ia o şi mai mare amploare!
Cu mulţumiri şi cu deosebit respect,
F…..A M…..N-cetăţean al capitalei . unele intrebari sint in calitate de cetatean nu ca angajat . numele nu la-m scris conplet nu de frica dar suna catelusi si nu am chef de stres mai mare decit il am acum in prag de negocieri .am sa mai revin cu multe documente daca cineva crede ca nu este adevarat sa ma contrazica daca are cu ce in final JOS P C R
marius
September 18th, 2010 – 21:58 Domnule Director General… Exista o solutie pt a rezolva multe dintre probleme:schimbati repartizorii si sefii de autobaze. este o coruptie uluitoare. imprastiatii in asa fel incat sa nu mai stie de capul lor.prea multe manevre s-au facut de atatia ani si inca se mai fac.Cu respect un sofer RATB.
soferul nedreptatit
September 18th, 2010 – 22:07 Domnule Director , majoritatea soferilor sunt nevoiti sa cotizeze la repartizor pt a primi de lucru.Stiti asta foarte bine.Verificati salariile anumitor soferi care luna de luna castiga foarte bine si va veti da seama de cei care au pile care cotizeaza si care sunt favoritii sefilor de autobaze.Va rog faceti ceva in acest sens.NU SE MAI POATE ASA. Prea multa mafie DOMNULE DIRECTOR.DISTRUGETI MAFIA.
soferul lefter
September 18th, 2010 – 22:49 MECANICII DIN AUTOBAZE DUPA CE ITI REPARA MASINA ,STRIGA DUPA SOFERI PRIN GARAJ:VEZI CA TI-AM FACUT MASINA. NU MA CINSTESTI?
DOMNULE DIRECTOR DAR EI NU AU SALARIU CA SI NOI?
CE SE INTAMPLA ?
CE FACEM DOMNLE DIRECTOR CU ATATA CORUPTIE?
CHIAR ASA ATATA NESIMTIRE ?
TI SE CERE BANI DE LA OBRAZ?
LA itp la fel.faceti flagrant DOMNULE DIRECTOR GENERAL SI VETI VEDEA CA TOTI CARE AM SCRIS AICI AVEM DREPTATE.LA ITP SE DA 20 LEI PT NOXE SI PT FRANE SI CELELALTE 50 LEI.INTREBATI ORICE SOFER RATB SI VA VA CONFIRMA ACEST LUCRU.UITATI ASA PUTIN CE CASE SI CE MASINI AU UNII SI II VETI DESCOPERII PE ADEVARATII SPAGARI. VA MULTUMESC PT INTELEGERE.
lex
September 18th, 2010 – 23:06 hai baieti, pai voi de la cine asteptati aplicarea legii si sa va faca dreptate? de la noul nostru director general, certat el insusi cu legea si aplicarea ei?
pai veniti sa vedeti cu ce colectie de papusi barbie (baietei si fetite dupa spranceana domnului) a venit domnu general dupa el, ce colectie de masini de fite ocupa acu parcarea, angajari ilegale in dispretul legii. si stai sa vedeti cand o sa intoarca buzunarele pe dos si va spune” pi nu sunt bani asa ca taiem din lefuri”. atunci sa nu uitati sa-l intrebati pe dom’ general in virtutea caror legi a facut angajarile abuzive si ilegale si mai ales cum s-au facut aceste angajari.
gica
September 18th, 2010 – 23:36 unii sefi de ai nostrii care sunt sefi de autobaze chiar nu inteleg ca trebuie sa plece.le-a venit sorocul.dar sunt unii care ii cunosc eu si se cred stapani si nu i-a dat nimeni jos.iar smecheria cu motorina e tot pentru ei.pt sefi dar domnul director general vad k nu face nimik sa opreasca acest fenomen.totul pleaca de la sefi.ordinul se executa.
sorinel
September 18th, 2010 – 23:41 Nu se mai satura sefii astia.nu le mai ajunge.altii stau in strada nu au casa cum sunt si cei de langa directie si unii se lafaie prea mult.ce faci tu ca sef pt un asemenea salariu?
nu stiu bai sefilor oare sunteti asa stresati cum suntem noi soferii?
CRED CA AR FI TREBUIT SA FIE EXACT INVERS AR FI TREBUIT CA NOI SA AVEM SALARIILE VOASTRE PT CA NOI NE EXPUNEM LA RISC SUNTEM INJURATI DE TOTI DEPRAVATII.NOI FACEM CURSELE NOI PRODUCEM PT ACEASTA REGIE NU VOI .VOI STATI DOAR LA BIROURI SI DATI ORDINE
COCO
September 18th, 2010 – 23:52 RATB SI-A BATUT JOC DE BANI.AU LUAT NISTE MASINI DE TE DOARE CAPUL.PARCA SUNT CARUTE.TRANCANE MAI RAU CA ROCARULE.CINEVA A MANCAT COMISIOANE GRASE.DAR CAND VINE VB DE MARIREA SALARIULUI VORBA AIA E CRIZA.DAR CAND ITI BATI JOC DE BANI NU MAI E CRIZA.LASA CA SMECHERII ISI FAC VILE SI FRAIERII O IAU IN MANA.DOMNUL ARON A AVUT BANII NECESARI PT ASEMENEA TEHNOLOGIE.A DOTAT MASINILE CU STATII CU GPS SI TOATE PROSTIILE INUTILE,IAR SLUGILE CA ASA SUNTEM NOI SOFERII NUMITI DE CATRE SEFI ,SLUGILE CAND AU CERUT CEVA IN PLUS SA SPUS CA E CRIZA.PAI DOMNULE ARON ASTA TE-A PUS LA PAMANT.CRIZA ASTA.in afara dak te duci ca sofer in transportul in comun se castiga de la 2500 euro pe luna la program de 6 ore.la noi e ca la nimeni.conditii ca in uniune si salarii ca la noi acasa.dar sa nu uitam sefii au salarii ca in uniune ca doar sunt sefi.sclavii raman sclavi.si ii urmarim pana la moarte in traseu si cautam tot felul de motive sa le mai luam si din salariul ala de amarati .amarati doar unii dintre noi ca asa cum a spus colegul de mai sus unii au pile si are seful grija de ei ca vb aia se cotizeaza.ar fi normal sa se dea tuturor angajatilor de munca in mod egal dar va mai trece o suta de ani pana vom vedea fapte.ca vorba aia cum a spus colegu mafia e mare .
stefan
September 18th, 2010 – 23:55 liderii de sindicat sunt aranjati de sefii autobazelor.au fost pusi acolo cu scopul de a continua munca celor care vor fi dati afara sau vor iesi la pensie.scopul scuza mijloacele.scopul este ca mafia sa continue sa se angajeze doar dak ai pile si dak dai si tu o ceasca de ceai
lucian
September 19th, 2010 – 00:01 BA BAIETI EU ZIC SA II LASAM PE SMECHERII ASTIA SA SE UMPLE DE BANI SI SA NE LUAM TOTI MEDICALE.SI NU NE MAI FACEM PROBLEME CA NU FACEM ORELE CA UNII AU MAI MULT DE MUNCA SI ASA MAI DEPARTE.E CEL MAI BINE ASA.SA MUNCEASCA EI DA-I IN PULA MEA DE MILOGI.SA COTIZEZE PANA I-O GASI BOALA.NE LUAM MEDICALE SI PLECAM LA BAIA MARE.
mihai
September 19th, 2010 – 00:03 mare dreptate ai colegu.facem si noi ce fac ei.ne luam concedii cand vrem medicale cand vrem cum fac si ei.si mai sunt unii dastia care le spune dealeri.astia nu prea stiu ce e munca.astia sunt protejati.
mihai
September 19th, 2010 – 00:07 AM IMPRESIA CA O SA RAMANA DOAR SEFII ASTIA SA MUNCEASCA.EI SUNT PATRONII EI SUNT SI ANGAJATII.SA MUNCEASCA EI SA ITI FACA 7 RANDURI DE CASE SI SA ISI IA 90 DE MASINI DE LUX. VORBA AIA.FERICITI CEI SARACI.CEI BOGATI CU SUFLETUL IN PULA.MARI PROBLEME O SA AVETI PE VIITOR ASTIA CU AVERILE ASTEA.O SA FIE O TARA DE CRIMINALI SI TOTI SEFII ASTIA O SA AVETI GATU TAIAT MAI TARZIU.RASCOALA E APROAPE.
mARIAN
September 19th, 2010 – 00:10 Ba sefuletilor da v-ati facut ai dracu ma?
mai sugeti ma mult?
bai repartizorilor mai plecati ma in pula mea acasa si mai lasati si pe altii sa munceasca ca sunteti culmea.ce dreaku aveti v-ati facut aidreaku?
gabeeeeeeee
September 19th, 2010 – 00:15 VEDETI DOMNULE DIRECTOR GENERAL?
CATA LUME NEMULTUMITA.ASTEPTAM CU NERABDARE SA LUATI MASURI DURE PENTRU A DISPAREA ACESTE FENOMENE SI CA NOI ANGAJATII SA NU MAI FIM LUATI DE PROSTI.CA VB AIA CUM A ZIS COLEGUL MAI SUS :MAI SUNT 30 LA POARTA.VINE DREAKU SA MUNCEASCA LA RATB IN BATJOCURA ASTA SI PROSTEALA ASTA PE FATA. POATE SA MAI FIE AMARATI DASTIA CA NOI SA FACA ASA CEVA.SA FIE PREA PROSTI SA VINA SA MUNCEASCA IN PUSCARIA ASTA.
claudiu
September 19th, 2010 – 00:16 AUTOBAZA ALEXANDRIA.cea mai corupta autobaza.cea mai spurcata si nenorocita.
geo 45
September 19th, 2010 – 00:22 AM AUZIT LA COLEGI CA AKOLO SE APROVIZIONEAZA MICROBUZELE CU MOTORINA.SUNT DE LA MILITARI SI MA TOT GANDEAM INCA MAI MERGE?DAR DUPA CATE VAD MAI MERGE
Sindicalizatul
September 19th, 2010 – 22:25 Colegii! Lăsați vrăjeala, că aici dați din butoane, dar în fața șefilor, a repartizorilor etc dați din mâini și dați și voi banul, fără să comentați. Că e vorba de Alexandria unde e patron Șolea cu coarda lui de repartizoare și vă ia banul ptr orice favoare și nici nu vă plătește toate orele! Că e vorba de Militari și vă ia banul Ciucanu sau repartizoarea(cu soțul la ETA care au lucrat-o pe fosta repartizoare) ptr sambete, turație, mașini! Că e vorba de Floreasca unde e contabil șef soțul Danielei Iliescu de la ETA, șpăgăreasa șefă! Sau de Titan unde….. Sau de Pipera unde ……Mai vreți? Cred că ajunge, și toată vina o poartă cei de la sindicat cum spunea un coleg mai sus! Ce se întâmpla în armată cu cei care turnau, trădau etc? Asta trebuie și la noi în Ratb! PĂTURAAAA!!!!
GADGET
September 20th, 2010 – 21:10 sindicalizatule ai mare dreptate.dar ei baietii astia buni i-au invatat pe astia asa.CU BANU.CA SUNT PREA PROSTI PENTRU SECOLUL ASTA.LASA CA SEFII AU FACUT AVERE PE SPINAREA LA PROSTI.ACUM E CAM TARZIU DE A MAI SCHIMBA CEVA CAND DEJA S-AU IMBOGATIT.DUPA CATE AM VAZUT E CAM PERICULOS solea ASTA.ASA SPAGAR E?
NU SE MAI SATURA DE BANI.SI ALTI SEFI CA EI.STII MA TOT GANDESC DIRECTORIASUL ASTA GENERAL NU CITESTE SI EL COMENTARIILE ASTEA?
CHIAR ASA NU IA NICI O MASURA?
STII CE AR FI FRUMOS?CA SEFII ASTIA SA AJUNGA DIN SEFI SOFERI SA DEA SI EI CU BANU SA COTIZEZE SI LA REPARTIZOR SI LA MECANICI PESTE TOT.SA VEDEM CE AR FACE?asti o sa o suga in curand te aEsigur eu.mai e doar un pic.paharul e deja plin.STII CU DATUL DIN BUTOANE VB AIA.ESTI FORTAT DE IMPREJURARI.DAK NU ESTI CU EI ESTI IMPOTRIVA LOR.ORICUM AM FOST PE LA UN PRIETEN CARE STA LANGA GARAJ LANGA AUTO ALEXANDRIA SI CE AM VAZUT SEARA AKOLO M-AM CRUCIT.SE FAC MANEVRE MULTE.CU MOTORINA BINENTELES.STAU DEALERII AKOLO SI ASTEAPTA.DAR SUNT UNII CARE STAU DE 6 SA VADA CINE VINE.AM VAZUT CA STAU CU TEL IN MANA SE ANUNTA BAIETII INTRE EI.SI ORICUM EI COTIZEAZA LA SOLEA CA SA FIE LASATI SA ISI FACA TREABA.AM INTELES CA AKOLO SE COTIZEAZA PE TOATE PARTILE POSIBILE.DAR NIMENI NU IA NICI O MASURA……………..PANA CAND?
Un sofer
September 21st, 2010 – 11:46 Unul spune ca “am auzit”, altul ca…. un prieten mi-a zis ca nu stiu ce.
Ce aveti cu noi? Ne-am luat noi de cineva? Chiar sa ne jigniti pe toti?
La Alexandria pompele de motorina sunt pe strada. Veniti sa vedeti cum se alimenteaza la noi. Mai controlati de SDDC ca noi, nu este alta autobaza.
Pe Solea l-am aparat si-l vom mai apara. Sigur toate autobazele si-ar dori un Solea.
Nu va cer decat sa vorbiti cu soferii de la Alexandria.
Sindicalizatul
September 21st, 2010 – 20:54 Șoferule de la Alexandria,cu care șoferi să vorbim noi, că sunt multe categorii:
1. unii care muncesc fără număr și li se taie ore sau li se dă liber aiurea ca să nu fie plătiți dublu;
2. unii care freacă….pe la Șolea pe microbuze, pe la vilă etc și li se bagă orele celor de pct 1;
3. alții care se trezesc plecați la muncă și li se zice că sunt liberi să plece acasă și la sfârșit de lună sunt forțați să facă fără plată;
4. și mai sunt încă vreo 2-3 categorii, dar e târziu și mă culc acum.
Să alegi tu o categorie și să-l pui să intre aici pe unul! Dar să aibă cel puțin 10 clase, să aibă până în 35 ani, nu comuniști din ăia care luau de la Șolea de o bere și goleau rezervorul ptr a se achita de datorie! Că din cauza lui Șolea și al celor ca el și al sclavilor lor nu sunt bani de prime, de salarii mărite de….ce ar
trebui pe ici pe colo! Nu crezi?
NICU
September 22nd, 2010 – 00:13 Sindicalizatul are dreptate.Dar Domnule Sindicalizat:stii mata cine a scris mai sus ?
Iti spun eu cine:UN LINGE IN CUR.un catel de-al lui solea.Ca vb aia orice pastor are cateii lui.Cateilor ca celui de sus l-i s-au oferit facilitati au muncit ore suplimentare au fost lasati sa fure lucru pt care ei acum ii sunt datori lui solea.au cotizat si foate mult evident si cotizeaza in continuare.Stii catelul asta care a scris mai sus a vrut sa te lamureaca cu niste chestii:A SPUS CA EL II IA PARTEA LUI SOLEA SI I-O VA LUAO IN CONTINUARE PT CA:prima greva a fost pt solea ca sa nu il mute la alta autobaza.dak l-ar fi mutat ar fi ramas cateii fara facilitati.stii foarte bine care sunt acelea.La a doua greva a s-a spus:NU VA DUCETI LA TITAN CA SE FILMEAZA.DE CE?
PT ca solea facu-se deja prea multe valuri si nu i-a picat bine chestia asta.CATEII IL VOR APARA PT CA VOR MAI FURA. solea i-a aranjat si pe lideri.FLORIN CULCICA E LA ETA ACUM.IAR IN LOCUL LUI A RAMAS NICU.care a ramas fara a se face alegeri fara nimik.UNDE-S PILE NU-I TOCMEALA NICI LEGE.IAR NICU ZICE ASA :ba baieti pt k am ajuns aici nu am ce sa va fac.EU NICU NU VA REPREZINT.EU NU VAD, NU AUD,SI VREAU SA SPUN CA NICI NU IMI PASA DE VOI.EU IL REPREZINT PE SOLEA SI NUMAI PE SOLEA.CU VOI NU AM TREBA.ASA CA VA ROG DESCURCATI-VA.asa ca si eu din seara asta incepand sunt NICU.SUNT LIDERUL AUTOBAZEI ALEXANDRIA iar dak nu ma vreti,SINCER ,DAR SINCER VA SPUN ca eu va vreau.IAR EU DIN SEARA ASTA M-AM HOTARAT SI SUNT NICU.STAU LA MANA DREAPTA AL LUI SOLEA SI SUNT INGERUL LUI PAZITOR.sunt nicu bai fratilor si o sa va arat cum o sa iasa banu.O SA FAC MAI MULTA CARIERA PE SEAMA VOASTRA BAIETI SI O SA FAC BANI MAI MULTI CU VOI DECAT A FACUT SOLEA.dar pana iese la pensie mai cotizati.
soimul
September 22nd, 2010 – 00:22 pai tu nu te iei ba.tu zici liniste sa nu ne vada cineva.pai tu esti de-al lui.daia tebagi aici in seama.ce a zis solea.baieti scoateti-ma din gura lupului ca e groasa.ba prost sa fie directorul general cand mai faceti greva pt solea astia care veti fi la greva sa va dea pe toti afara.CA DAK ESTI CAINE ESTI CAINE PANA LA MOARTE. cum au zis multi la greva.CE MA DAK NU MAI E SOLEA?VINE ALTU.POATE SE TERMINA MAFIA ASTA.
CRISTY
September 22nd, 2010 – 00:37 la autobaza alexandria fluxul banilor este urmatorul: 1.motorina ajunge la dealeri,dealerii sunt lasati de seful autobazei sa faca demersurile. 2.dealerul cotizeaza la seful autobazei pt a fii lasati sa faca ce trebuie dupa care sunt si pontati in acea zi. 3.bani alocati soferilor .revin repartizorului pt a primi de lucru. 4.cealalta parte revin mecanicilor pentru intretinerea masinilor si celor de la uleiuri .dak vrei ulei da banu.nu dai banu nu primesti ulei. ACESTA E FLUXUL BANULUI.CINE RAMANE CU BANU?
MECANICI ,DEALERI SI REPARTIZORI. CINE RAMANE CU RESTUL ADIKA NIMIK? SOFERII .INCA VA MAI RISCATI PT ALTII?ASTA MI-A SPUS MIE UN SOFER DE LA ALEXANDRIA LA CAP LA GHENCEA.DECI COLEGUL DE MAI SUS ADIKA SINDICALIZATUL DIN NOU ARE DREPTATE
Alt sofer
September 22nd, 2010 – 17:38 Lucrati voi cumva la Alexandria? Stiti voi cum e acolo? Nu mai vorbiti din auzite, ca va luati teapa! Si am mai mult de zece clase si sunt si tanar si stiu si sa scriu corect, spre deosebire de altii…. Nu iau apararea nimanui si nici nu acuz pe nimeni, mie imi place sa-mi vad de treaba mea, chiar daca nu-mi convin toate lucrurile, cum ar fi cu mecanicii si restul. Mai bine stau in RATB, decat pe 10 milioane pe la vreun patron ciufut, mai ales pe criza asta. Iar pentru Solea, tot respectul, chiar daca o sa ma injurati. Cu el barem se poate vorbi omeneste. Nu cred ca il cunoasteti, de vorbiti asa de el. Omul nu mai are mult si iese la pensie, credeti ca o sa fie mai bine? O sa vina un agarici care ori habar n-are cu ce se mananca RATB-ul, ori o sa fie vreun pilos care o sa ne f….. cum o sa poata el mai bine. Si colegu’ a zis bine, mai vorbiti cu soferii de la Alexandria, nu suntem chiar toti niste “catei”, nici nu vad ce-as avea de castigat din asta.
soferu informat
September 22nd, 2010 – 17:40 buna seara . ce spun baieti in acele scrisori ca sint mari sa-u mai mici spun adevarul , si numai adevarul . multi zic ca a auzit de la un prieten sa-u de la un vecin le este frica sa spuna numele . de ce oare ? toata lumea stie ce este in RATB, pe linga nepotismul care colcae in depouri si autobaze . cind sa-u angajat fara nici un concurs doar pe P.C.Relati in toate autobazele din ratb, sefi de autobaze sint mai ceva ca baroni locali, sefi de statie idem, banu este la putere fie ca este vorba de Solea sa-u de Calin sa-u de Bulf, si restul sefilor toti sint la fel , dar pacat ca uni dintre ei sint tineri si se comporta mai rau ca si comunisti de pina in 89, pacat domnilor de tineri care au murit la asa zisa revolutie, au murit ca sa ne fie noua mai bine dar din pacate este mai rau de 89, acesti sefi se comporta ca si patroni dar ei uita ca sint angajati ca mine sa-u ca tine, cert este ca in ratb este foarte multi din vechile structuri comuniste , ca este vorba de maistr.i de ingineri .sa-u cel mai grav de lideri de sindicat. care zic ca sint anti-comunisti. dar din intinplare si din naivitatea angajatilor sint presedinti sa-u vicepresedinti de sindicat. asa da . din UTC in USLTP merge nu ,daca am gresit mai revin. daca nu tot mai revin , asta e traim in bucuresti si asta este bine. va saluta un licuricii prin bucuresti .

Admin
Admin

Mesaje : 10
Data de înscriere : 04/10/2010

https://sindicat.forumgratuit.ro

Sus In jos

COMENTARII-NECENZURATE Empty Re: COMENTARII-NECENZURATE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum