FORUM RATB
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Domnului presedinte al orcarui sindicat din RATB

In jos

Domnului presedinte al orcarui sindicat din RATB Empty Domnului presedinte al orcarui sindicat din RATB

Mesaj  Admin Lun Oct 04, 2010 2:59 am

Numele meu nu are nimic spectaculos și de aceea nu îl menționez aici! Nu contează în acest apel numele expeditorului, contează doar realitatea celor ce voi scrie mai jos în calitatea mea de membru cotizant la sindicat, și care se adresează oricărui lider sindical din Ratb! Dacă ceva nu e adevărat, rog să aibă o reacție cel ce se crede pe dinafara celor scrise aici!
Nu vreau să par un Gigi contra, dar de la alegerea/realegerea domniei voastre la conducerea sindicatului au trecut peste... ? luni/ani! Rezultatele însă se tot lasă aşteptate! Politica sindicatului..... nu s-a schimbat deloc, a rămas aceeaşi de acum câţiva ani: să iasă liderul la rampă în ochii şefilor cum că el se opune la orice pe motiv că....nu e tocmai legal. Sau că celelalte sindicate au cerut altceva! Dar membrii de sindicat în majoritatea lor nu sunt consultaţi cu privire la această politică! Că poate ar avea şi ei de spus câte ceva cu privire la ce este legal sau nu în ce priveşte activitatea pe care ei o desfăşoară, şi în ce priveşte condiţiile de muncă în care ei desfăşoară această activitate! Ar vrea poate să spună că sunt înjurați de călători și nu au timp suficient pe itinerarii, sau că li se impută geamuri sparte în trafic de pietricele sărite din roțile altora, ștăngi de captatori sau siguranțe, că participă obligatoriu și fără pontaj la ședințe de protecția muncii etc, dacă sunt conducători de vehicule. Că sunt bătuți și înjurați de călătorii frauduloși, dacă sunt controlori de bilete. Că stau vara la 40-45 de grade în soare sau iarna la -15-20 grade în viscol dacă sunt controlori de cap linie. Sau că fac pipi la borcan în tonetă cu perdeaua trasă dacă sunt de la comercial și vând bilete/abonamente. Sau că sunt obligați de șefi să cheme ture în garaj pe motiv că depășesc șoferii orele, fragmentând astfel parcul dacă sunt dispeceri de ghișeu. Și poate mai sunt și alții membri de sindicat care ar avea ceva de spus liderilor dacă aceștia ar avea timp să-i asculte.
Dar nu asta e important și nu au timp de „prostii”! Pentru că politica sindicală din Ratb constă în faptul că trebuie să plece liderul cu devotații subalterni la “cursuri sindicale,conferințe, congrese” sau altele asemenea( pe litoral sau la munte), sărbătorindu-și mascat ziua de naștere pe banii RATB și ai cotizanților! Sau în obținerea unor limuzine de lux la dispoziția liderului, limuzine cumpărate de federație din cotizațiile membrilor! Sau poate în exercitarea de trafic de influență și de înșelat oamenii că vor fi angajați în schimbul a câteva sute sau mii de euro! Politica sindicatului mai poate fi caracterizată şi ca o luptă cu celelalte sindicate, sau mai exact ca o luptă cu ceilalți lideri sindicali din RATB! Fostul/actualul lider arată în toate ședințele sau în discuțiile ocazionale cu membri, toate eșecurile, toate ideile anti-membri, toți pașii greșiți ai celorlalți lideri de sindicat! Nu a avut/nu are niciodată o realizare proprie în sprijinul tuturor membrilor! Orice încerca el să facă ptr toți membrii, era/este zădărnicit de alți lideri! Nu vreau să continui, întrucât știe toată lumea la fel de bine ca mine aceste lucruri! Unii poate mai multe și mai bine ca mine!
A apărut acum o nouă găselniță în materie de realizări sindicale: abonamente la telefonia mobilă! Parcă în 2010 mai era un membru de sindicat fără telefon mobil! Și dacă ar fi fost, gata cu problemele! A făcut sindicatul abonamente sociale! Mai dă niște ajutoare la “cine merită” și ........gata cu problemele salariaților! Așa? Halal lideri! Și mai rău: halal membrii! Dacă ei cred că li se achită facturile și ratele la bănci și CAR-uri acceptând “mărgeluțe cosmote”, “oglinjoare sociale” ptr “probleme personale” deosebite sau alte asemenea pomeni sindicale gen campionat de fotbal, excursii etc e treba lor, că atât îi duce capul! Doar unii au beneficii și prostesc pe ceilalți la comanda liderilor care îi plătesc(ăștia sunt activiști sindicali cum erau comuniștii pe vremuri)! De ce trebuie să suferim noi cei cu capul pe umeri? Câți dintre cei care plătesc o cotizație la unul sau altul dintre sindicate a avut într-adevăr senzația că sindicatul lui
l-a ajutat și reprezentat așa cum se aștepta când s-a înscris în sindicat? Nu mă adresez celor care dau „dreptul” liderilor pentru un ajutor social, pentru un bilet la mare, pentru un loc la excursiile plătite de noi ceilalți cu vârf și îndesat, și mai cu seamă nu mă adresez celor care în 2010 mai cred că sindicatul le plătește concediile medicale sau prima de vacanță! Sau celor care se bucură că primesc de la sindicat o sticlă de...ceva la Crăciun! Hai să lăsăm liderii singuri cu asistații lor sindicali și să ne vedem de treabă! Hai să devenim nesindicaliști! De ce?
Pentru că mai nou,liderii sunt nemulțumiți că s-au redus unele posturi de șefi și s-a scos sporul de conducere pentru șefii rămași! Vor începe iar să pregătească o grevă complotând cu șefii nemulțumiți! Și vor face ca pe 1 Aprilie încercând să scoată castanele din foc prin intermediul șoferilor! Cum? Păi vor începe șefii iar cu penalizări de fumat la volan, persoane la cabină, pantaloni scurți sau stații pe acces/retragere etc, vor apare zvonuri cu reduceri de salarii, iar liderii vor încerca să arate că greva este singura soluție(poate din “solidaritate?”)! Vor încerca schimbarea Directorului General prin forță pentru că a avut tupeul, neobrăzarea, îndrăzneala să constate că în Ratb sunt și alți vinovați în afara conducătorilor de vehicule pentru treaba care merge prost! Și că a constatat că sunt enorm de mulți acești vinovați care trebuie puși să plătească! Cu funcția dacă e nevoie! Să plătească și ei, că alții au făcut-o mereu!
Repet acum: ! Hai să lăsăm liderii singuri cu asistații lor sindicali și să ne vedem de treabă! Hai să devenim nesindicaliști! Să nu mai cădem în plasa “baronilor sindicali” pe banii noștri!

Admin
Admin

Mesaje : 10
Data de înscriere : 04/10/2010

https://sindicat.forumgratuit.ro

Sus In jos

Domnului presedinte al orcarui sindicat din RATB Empty Comentarii

Mesaj  Admin Lun Oct 04, 2010 3:01 am

#
ivan tudor florian
September 18th, 2010 - 07:45

COMUNICAT
Realitatea in RATB a fost, este si va fi dura. Au fost spuse multe lucruri pe blog, cred ca s-au inteles si mai multe, in functie de capacitatea de intelegere a fiecaruia dintre vizitatori. Subscriu la inceputul sfirsitului, desi fiecare sfarsit inseamna un nou inceput.Pe 27.09.2010 vor incepe negocierile Contractului Colectiv de Munca la nivel de RATB.Toate sindicatele vreo 12, sunt dezbinate.Salariatii in numar de circa 12.000, dupa unele acte primite 11.650, dupa altele 12.350, nu sunt la curent cu drepturile pe care le au si cu realitatea din RATB.In RATB totul a fost tinut ascuns.Doar ,,Oligarhia” stia ce se intampla cu adevarat.Ma bucur cand vad ca exista din ce in ce mai multi oameni care isi pun intrebari.STIMATE PRIETEN ANGAJAT DIN RATB: Vorbesc acum cu tine, asculta-ma! IN CEL MAI SCURT TIMP INCEP NEGOCIERILE. ITI ADUC LA CUNOSTINTA CA , SINDICATELE AU FOST INVITATE SA DEPUNA MODIFICARILE LA Contractul Colectiv de Munca.Tu esti vanat in traseu si esti furat zi de zi la salariu, fiindca timp de douazeci de ani, angajatii cumsecade ai acestei regii au acceptat. N-au intervenit. N-au zbierat, nu si-au spus cuvantul. Nu s-au strans laolalalta sa le arate celor din jur ca exista, sa ii faca pe cei ce-i conduc sa le pese.Atunci cand cutitul a ajuns la os, ati declansat Greva Spontana ma refer la grevele din 1999, 2000 si 2010. Dupa ce ati castigat v-ati retras si grevele au fost confiscate de impostori. Nu mai acuzati ,,liderii”! Nu mai injurati hotii acestei regii! Ei sunt doar ciupercile aparute dupa ploaia nepasarii noastre.Doar DNA-ul ne mai poate izbavi de tupeul cu care sefimea ne conduce institutia! Te plangi ca esti slab platit, dar nu te-ai baga niciodata in fata sa acuzi! Sa acuzi de exemplu ca, directorul de aprovizionare face legea cand e vorba de achizitiile anuale, sa acuzi ca nu mai suporti ca fata contabilei-sefe sa intre fara concurs pe un post mai bine platit ca al tau! Gandeste-te la tot ce ai citit: stii ca e adevarat.Atunci actioneaza.Trage-ti liderul la raspundere daca are propuneri pentru contract, altfel dupa negocieri degeaba te vei plange ca ai fost din nou furat si mintit, oare pentru a cata oara? Nu vezi ca de fiecare data liderii ne fura grevele si ne folosesc decat ca masa de manevra, pentru a avea ei o viata mai buna.Vorba unui prieten care a aflat despre tratamentul la care sunteti supusi a spus:,,Eu i-as fi ,,exterminat” de multa vreme pe ,,sefi”, daca m-ar fi pus sa ma trezesc la trei dimineata sa astept serviciul in gerul iernii iar apoi m-ar umili cu controale stupide. Pe ,,lideri” i-as fi strans de gat si le-as fi ars limuzinele, daca ii simteam ca ma folosesc ca masa de manevra”. Ivan Tudor Florian

Read more: http://ivantudorflorian.eublog.ro/apage.html#ixzz0JSUnUmvQ http://ivantudorflorian.eublog.ro/APT-b1.htm#ixzz0zrgxfk97
#
anonimu'
September 18th, 2010 - 20:04

Tovarasu’ Sindicalizatu, cateva precizari pentru matale:
1. biletele nu se mai deconteaza prin sindicat de 2 ani, asa ca asta pica
2. excursiile poate la ETE se fac pe spaga, la Aritina. Care organiza “excursii” la mare sa duca seriile de turisti, pleca autocaru’ cu o serie si se intorcea cu alti oameni…
3. minciuna sfruntata ca liderii sunt nemultumiti si pregatesc greva ca sa-i apere pe sefi..Unii aveti o obsesie in legatura cu sefii. Ce nu intelegeti voi e ca nu exista nicio forma de organizare in care sa nu aveti sefi. Reguli va trebui sa respectati tot timpul, asa ca lasati-o moarta. Cred ca v-ar place la negocieri ca soferii sa mai urce vreo 3 grile, sa se mai indexeze cu vreo 40%, sa va faca sporul de linie de 50%…Va urma
#
Sindicalizatul
September 18th, 2010 - 20:49

Anonimu’! Tovarăș e cel care te-a adus pe lume dintr-o greșeală sau din lipsă de bani(a vulcanizat prezervativul)!
Iar la precizări, alte precizări:
1. nu sunt șofer cu toate că mi-ar plăcea;
2. nu știu de unde ai dedus că eu aș fi autorul acelui articol, doar ptr că eu l-am postat? Fals.
3. de ce nu ar urca șoferii câteva grile? de ce nu s-ar indexa cu….%.? ce ai cu sporul lor de linie?
În afara faptului că e criză, și că tu ești lider, mai ai vreun argument? La o pagină de articol tu replici doar la adresa șoferilor? De ce? Variante:
- Ești unicul lider de sindicat care nu posedă permis de conducere auto pentru că ești lăcătuș de meserie? Nu e un handicap ăsta,eu cunosc lăcătuși cu permis full(adică toate gradele dacă nu te-ai prins)!
-Ești șef incompetent și nu pricepi cum pot unii să înțeleagă anumite realități? Ești din ăia care se cred de neînlocuit? Te crezi buricul pământului? Vezi că mai ai o palmă până să ajungi buric(pusă vertical)!
#
Sindicalizatul
September 18th, 2010 - 21:28

Anonimu’, apropo! Ești cumva muza care l-a inspirat pe Eminescovici când a scris versurile de mai jos? Sau mâna lui dreaptă cu care…? Sau vestitul fost Radet-ist care acum……..? Sau poate Calu?

Odă pentru Petrariu sau „Lăcătușul” de Mihai Eminescovici

A fost o dată ca în povești/A fost ca niciodată,
Un lăcătuș ce căuta/S-o ia mereu în barbă!
Și era unu-n ETE(RATB)/Și mândru în toate cele,
Cu electricianul după el/Căuta doar belele!
Belele pentru salariați/Că el și electricianul,
Se alegeau orice ar fi fost/Mereu numai cu „banul”!
Cum care ban? Că sunt destui/Din trei organizații!
Sau chiar noi nu știm mai nimic,/Și poate sunt și alții!
Salariu la Ratb, /Că așa zice contractul!
Apoi bonusul din statut, /Că….. are sindicatul!
Și nu credeți că au ratat,/Vreo….. indemnizație!
Că fonduri sigur are acum, /Orișice federație!
Și dacă ascultăm puțin/Gurile cele rele,
Mai sunt diverse activități/Producătoare de „lovele”!
Că vine unul zis Topor/Dă …45 de milioane,
Să fie el reangajat jurând /Că nu mai trage de bidoane!
Și ăștia apărați erau,/De unul zis și „Calul”.
Ce nu era foarte deștept,/ Ci mare doar cât malul!
Și ca să poată fi,/ Cât mai sigur pe el,
Îi trebuia încă un sclav, E Popa Gabriel!
Și după toate spuse aici,/Apare unul… Usturoi!
Care nu știe cu bidonul/El știe doar cu un butoi!
Și nu e singur, susținut e/De……… administrație!
Că altfel n-ar fi reușit,/Astfel de combinație!
Bidoane el să fure,/Filmat și fotografiat!
Și apoi procesul să câștige/Sigur și necondiționat!
Și lăcătușul nostru/Despre care vorbeam mai sus!
Ajunse să comande,/Și pentru hoți:…. bonus!
Și una peste alta, /Veni și luna iunie.
Și ca în fiecare an, /El lăcătușul nostru,
Cu tot cu invitați/Va face mare bal.
Unde credeți, că bani sigur că are?
Cu certitudine: pe litoral!

Dacă trimiți lui Eminescovici ăsta povestea ta cu Aritina, sau poate dacă o știi pe aia cu Dana Lewinski, sau cu Bojoga, poate face Lăcătușul 3 precum Eminescu scrisorile! Ia vezi, poate te bagă la drepturi de autor și stai la coada la secția financiară
#
Calin Marian
September 24th, 2010 - 16:09

Domnule Marius Gabriel,va multumesc pentru poezioara,foarte draguta,dar cu rima stam prost.Cred ca Eminescu se rasuceste im mormant, cand vede ce a lasat in urma.
#
Calin Marian
September 24th, 2010 - 16:21

Domnilor si am o curiozitate foarte mare.Aceasta scrisoare am citito pe blogul unui “PRIETEN” pe data de 08.08.2010 si supriza foarte mare pentru mine este faptul ca acolitii” prietenului meu”au si dat comentarii la acesta scrisoare.Domnilor,haideti sa ne ocupam de negocierea contractului colectiv de munca si sa lasam,teatrul acesta ieftin si care nu este benefic nimanui.Si ca sa nu credeti ca vb.bazaconii va atasez linkul urmator unde puteti citi scrisoarea cu repetitie.Florine,dai de baut ca iti fac reclama la blog!http://ivantudorflorian.eublog.ro/APT-b1/08082010-Domnule-pre537edinte-al-oricarui-Sindicat-din-RATB-b1-p272.htm
#
Sindicalizatul
September 24th, 2010 - 18:12

Mareane a lu’ Călin, probleme mă? O sugi cu dosu’? Cu “râma” poate tu stai prost, d’aia și aventurile soției tale! Iar faci pe prostul? Iar te legi de ambalaj și ignori conținutul? Prostule, mergi la culcare că aici intră doar oameni cu mulți neuroni, nu cum intrau pe site-ul lăcătușilor mafioți! 2-3 cu neuroni și restul pinguini avortați plătiți de Petrariu cu ajutoare de la sindicat! De ce ai închis măi forumul? Că se ridica numărul celor care aveau neuroni, iar proștii voștri cereau bani din ce în ce mai mulți să vă ia apărarea? Ai cerut voie să spurci blogul ăsta măi caricatură! Aici mai intră și copiii celor ce suferă din cauza lui Petrariu, Zanfir și a slugilor lor, deci și din cauza ta! Și nu e frumos să miroasă a prost aici:unii avem rate la monitoare ce depistează arome, iar aroma ta este de fapt o duhoare ce îmbină prostia, hoția, jaful și șantajul! Te salut acum așa cum o făceam pe site-ul vostru de mafioți: hai sictir jigodie!

PS: cer scuze dlui Paraschiv dacă am depășit limita bunului simț, dar nu mă pot abține când mafioții ăștia bulangii se recomandă a fi domnișoare! Sunt de fapt curve de centură și ne infectează!
#
calin marian
September 25th, 2010 - 08:15

Domnule Marius Gabriel,nu inteleg de ce sunteti atat de acid la adresa mea.Eu am facut doar o constatare si atat.In afara de a arunca cu noroi,mai stii si altceva?Eu nu aveam nicio reactie,daca nu imi foloseai porecla in poezioara ta frumoasa.Vreodata vei avea curajul sa vii sa spui in fata lucrurile despre familia mea?Domnule Paraschiv,o sa va pun la dispozitie toate mesajele scrise de acest unser ,ca sa vedeti ca nu a avut niciodata bun simt.Pt ca si pe un anumit site,am fost nevoit sa il inchid datorita acestui user care depasise orice limita,prin mesajele sale.Drept dovada si mesajul la adresa mea,de mai sus.Ca un sfat sa nu patiti si dumneavoastra la fel,va rog sa ii atrageti atentia acestui user ca a cam sarit calul.Va multumesc.
#
praetorian
September 25th, 2010 - 08:36

“calin marian”! Tu cine mai esti? Autobaza Titan?!
#
Sindicalizatul
September 25th, 2010 - 23:16

A lu’ Călin! Tu ori ești prost ori te prefaci! Dacă te prefaci ești, ești foarte bun, ești din ce în ce mai bun! De ce? Păi nu ne dăm seama că te prefaci! Ce căcat mănânci de site-ul vostru? De ce spui că l-ai închis? Că deschideam eu ochii la lume despre hoțiile șefului tău? Dar la voi asta se traduce prin “a arunca cu noroi”! Că vă prinde omul cu mâna la el în buzunar, strigă hoțul, iar hoțul acuză că e împroșcat cu noroi! Așa e în România: unii fură tot din țară iar de vină e presa că aruncă noroi! Nu vă e rușine măi mafioților din sindicate! Apropo, am o scrisoare deschisă a unuia care se lua de șeful tău și promitea “va urma”! Ai tu cumva urmarea? Sau măcar răspunsul marelui tău lăcătuș șef la scrisoarea unui membru de sindicat? La această scrisoare dacă ai uitat:
Scrisoare deschisă domnului Vasile Petrariu, președinte la SLTC Speranța
Domnule Petrariu, în ajunul zilei de grevă anunțată cu atâta exces de zel, spuneați în direct pe un post de radio că există un șofer care a cerut conducerii să fie lăsat să lucreze, că el nu face grevă! Îl numeați atunci dacă nu mă înșel, „spărgător de grevă”! Ce nu s-a înțeles atunci: despre ce grevă era vorba? De solidaritate?
Cu cine? Cine cu cine să fie solidar? Acel conducător de vehicule al Ratb cu dumneavoastră? Dumneavoastră cu cineva? Nu a fost corect ca dumneavoastră care sunteți lăcătuș de meserie să vorbiți în numele conducătorilor de vehicule, fără măcar să-i consultați! Pentru că dumneavoastră nu erați solidar cu ei pe 1 aprilie la Titan! Ba din contră, îi jigneați pe toate posturile radio și tv care au avut spațiu de emisie ptr dumneavoastră! Și apoi, nu este suficient că de anul trecut, prin acțiunile domniei voastre pe linie sindicală, conducătorii de vehicule sunt solidari cu toate categoriile de salariați din Ratb? Nu spuneați că aceștia au venituri mari datorate orelor suplimentare? S-au tăiat! Ba mai mult, s-a redus parcul circulant atât de mult, încât în unele unități regimul lunii este un vis frumos! Asta da solidaritate! Dar nu v-a ajuns, doreați solidaritate și cu alții din afara regiei, care pierdeau 25% din salarii! De ce? Cine a fost solidar cu noi care lucrăm cu ture în panou și parc fragmentat? Cine e solidar cu noi care am pierdut în ultimul an posibilitatea de a lucra suplimentar, pierzând bani? Vă interesează că noi suntem obligați prin lege să participăm la ședințe de protecția muncii, dar o facem din timpul liber, nemaifiind pontați? Piese de schimb vom mai primi până în 2015? Suntem jigniți și bătuți în traseu, știți asta? Dacă da, de ce nu luați atitudine? De ce nu apăreți în mass media să spuneți aceste lucruri, încercând sensibilizarea factorilor de decizie? Pentru că nu vă pasă despre problemele oamenilor în numele cărora vorbiți în calitate de președinte? Pentru că vă pasă doar de viitoarea cariera politică a domniei voastre? A, nu știți aceste lucruri care macină fizicul și psihicul nostru, al conducătorilor de vehicule? De ce oare? Poate pentru că sunteți prea ocupat cu interviurile în presa audio-vizuală? Interviuri în care vorbiți despre orice altceva decât despre realitatea cu care ne confruntăm noi, cei care așteptăm să ne reprezentați? Ce interviuri trebuia să dați că nu am mai luat primă de transportatori sau de Paști? Cât credeți că mai așteptăm? Eu unul nu mai aștept! M-am retras din sindicatul care nu mă reprezintă! Din sindicatul al cărui lider comandă greve membrilor! Dar oare este sindicat acesta? Că în sindicat trebuie ca membri să hotărască iar liderul să se conformeze! Că sindicatul nu e al liderului ci al membrilor! Că fără membri, sindicatul nu există! Nici liderul! Ce urmăriți de fapt domnule Petrariu? Că bunăstarea propriilor membri, cu siguranță nu! Iar acești membri știu asta și vă sancționează! Că după 1 aprilie când toți am „câștigat” ceva, doar conducătorii de vehicule ar fi fost din nou în situația de a nu li se plăti ziua de grevă! De ce nu aveți fond de grevă? Că am fi făcut grevă până la pensie dacă eram plătiți!

Cu din ce în ce mai puțin respect,
MARIAN FLOREA
#
praetorian
September 26th, 2010 - 08:21

Nu contest valoarea activitatii depuse de cond. auto! Este infernal sa sofezi in Bucuresti. Parerea mea este ca acestia sunt catalogati, nu ca oameni care se chinuie sa castige o paine, ei sunt catalogati doar ca ciorditori! Spun ac. lucru deoarece m-am lovit de aceasta idee, expusa de terte persoane din afara reatebe’!
#
Calin Marian
September 26th, 2010 - 08:41

Domnul Petrariu,pote demonstra oricand,ce a facut pentru oameni,a castigat drepturi de care beneficiezi si tu Mariane,care stii ca ai avut DCM-ul in buzunar.Despre solidaritate ce pot sa spun,erai solidar cu cei de acasa,pentru ca presupun fiecare avem acasa,un bugetar,un pensionar etc,etc.Daca spuneti ca liderul va comanda greva,pe 1 aprilie cine va comandat sa fiti in greva?Cat despre fondul de greva asta trebuie sa hotarasca membrii de sindicat,dar este cam penibil sa fii platit, ca sa lupti pentru drepturile tale.Pe 1 iunie,nu ati fost in greva.Ati fost mintit ca noua nu o sa ni se intample nimic.Dupa cum vedeti,bonurile sau impozitat,tot mai multe voci spun ca ministerul de finante cauta solutii ca sa ne ia si noua 25% etc,etc.DE ce nu ati fost in greva pe 1 iunie???
#
Sindicalizatul
September 26th, 2010 - 18:38

Mai boul baltii, nu esti tu un pic cam prost, un pic cam prost ba foarte prost? Pai pe 1 aprilie a fost o greva care a pus in aplicare ce negociase prostul tau sef pe care il pupi in…toate locurile si cu toate ocaziile posibile! Drepturi obtinute pe care le invoci si cu care te lauzi, dar care sunt precum monumentele:nu folosesc nimanui ptr ca sunt doar scrise si nu tin de foame, nimeni neurmarind respectarea lor! Crezi tu ca reprezentant al membrilor ca le tine de foame ce puneti voi in gard referitor la drepturi negociate? Cat mai insultati voi inteligenta membrilor ce platesc taxa de protectie la voi la sindicat? Si la toate sindicatele, ca parca sunteti clonati! Sefului tau Petrariu sau sefului tau Zanfir nu le-a fost rusine sa ia bani ptr 1 aprilie cand altii au facut treaba in locul lor, cand ei jigneau grevistii pe toate posturile de radio si tv care aveau spatiu de emisie ptr ei? Prietene al hotilor, trezeste-te cat nu e prea tarziu daca dormi sau trateaza-te daca e cazul pana nu e tarziu, si stii de ce? Află din bancul ce urmeaza:

Un sofer Ratb e nevoit sa opreasca autobuzul datorita unui blocaj al traficului. Deodata, cineva ii bate in geam:
- Domnule, teroristii au ocupat sediul Ratb si cer 10 milioane de dolari rascumparare ca sa-i elibereze pe liderii sindicali ce negociaza drepturile salariatilor prevazute in contractul de munca!. Altfel ameninta ca ii vor stropi cu carburant si le vor da foc. Acum mergem din autobuz in autobuz si facem o cheta.
- Bine, si cat da fiecare? intreaba soferul de autobuz.
- Cam ……..5 litri…….ca oricum i se imputa…………!

Asa ca mai Calule/Boule…etc draga, fugi cat mai ai timp, ca va da lumea foc si pe criza asta( cauzata tot de voi, prin tot felul de cheltuieli ale sindicatelor decontate de Ratb), poate aveti surpriza sa nu functioneze extinctoarele, ca nu au fost bani sa fie incarcate, si va prajiti precum puii la rotisor! Ca banii i-ati consumat la mare de ziua lui Petrariu! Hai sictir, ca sa nu ies din tipar!
#
Sindicalizatul
September 26th, 2010 - 19:13

Si inca ceva mai sluga teparilor: Marian caruia ii strigi tu in fata ca a avut DCM-ul in buzunar a trait aceasta experienta tot din cauza lui Petrariu si a lui Usturoi Ion! Dar asta a fost ca sa fie speriat sa taca din gura la escrocheriile liderilor de sindicat in complicitate cu sefii Ratb de la acea vreme! Cum DCM a avut si numitul Usturoi Ion! Diferenta intre ei e cunoscuta de toti salariatii Ratb si recunoscuta in cercuri restranse de sefi:Marian Florea a avut DCM ca sa fie speriat, iar Usturoi Ion ca sa fie recompensat! Dovada daca mai e nevoie? Ia citeste aici: lui Marian i s-a anulat DCM ca nu era un caz serios la tribunal si nu merita bani luati ca despagubire legala, iar lui Usturoi, care radea la camera foto cu bidoane in mana, i s-a facut un dosar intentionat de doi lei, cu care a castigat procesul ptr ca trebuia sa munceasca la maxi-taxi si sa contribuie la pacalirea membrilor de sindicat ai USTPLB! Asta cu dosarul naspa a fost intentionat ca batea la ochi prima pe statul de salariu! Asta a furat si a fost filmat, dar probele…..pa, s-au evaporat pana la instanta! La Marian nu au fost probe ci rea intentie si sperietura, iar DCM-ul s-a evaporat ca nu era sustinut de probe, iar omul nu merita ca la tribunal sa castige sute de milioane cand el se dadea la sefii din sindicat si din RATB! Sufera comparatie? In mintea ta si a celor platiti de Petrariu poate da, in mintea celor ce intra pe net si au ceva neuroni, nu, si poate imita pe teroristii din bancul anterior si va……….multumesc ptr lupta voastra sindicala! Luati-va costume ignifuge ca ….nu se stie! Sunt scumpe dar ptr “binele” membrilor…..poate merita!
#
Sindicalizatul
September 28th, 2010 - 23:18

Sluga hotilor zis Calu! Ai luat vacanta? Sau ti-a dat pauza dl lacatus sef Petrariu sau electricianul utecist Zanfir? La fel ca pe pe site-ul vostru pe care ti l-a inchis cand au inceput oamenii care au informatii despre el sa scrie ce realizari a avut el ptr oameni! A realizat multe ptr oameni, dar ptr oamenii lui nu ptr membrii de rand! Adica incepand cu el si terminand cu ultimul lider de nucleu, toti aveti sotiile angajate la Ratb pe functii, meserii si bani multi contra munca…ioc! Stiu ca o sa spuneti ca ele au cerut angajare ca femei de serviciu, dar erau posturile ocupate de unele cu pile si au ramas ptr ele doar posturi de electricieni, magazionere, contabile, secretare etc! Ce sa faca si ele, au acceptat si functiile astea, ca doar nu trebuia sa se inchida Ratb-ul fara ele! Mai vrei realizari sindicale de genul asta, trecute in dreptul jigodiei de Petrariu si al slugilor lui direct interesate? Vei avea daca dl Paraschiv va face posibila atasarea de fisiere ptr imagini(gen jpeg.. etc), sau daca e posibil, sa ne invete sa o facem ca suntem mai incepatori cu computerul!
PS: daca vii cu mentiunea ca tu nu ai sotia angajata la Ratb sauuuuu……, mai bine te impusti cu dopul de la sampanie, deoarece toata lumea stie ca tu esti sluga, lingau, pupincurist, profitor, spagar……etc,si nu lider sindical, deci afirmatia de mai sus nu ti se aplica! Incearca sa comentezi la asta, ca oricum nu mai sunt noutati, si am eu dar astept provocari!
#
Sindicalizatul
September 28th, 2010 - 23:29

ERATA: Dintr-o eroare regretabila pe care mi-o asum si ptr care imi cer scuze, bancul postat in comentariul din data de 26.09.2010 contine o inexactitate uriasa, adica in loc de 10 milioane de dolari, rog a se citi 1(un) dolar!
PS: multumesc ptr intelegere, dar am emotii cand stiu ca ma citesc si unii cu capul pe umeri!
#
Marius Paraschiv
September 29th, 2010 - 07:14

@Sindicalizatul:

Din pacate nu pot oferi aceasta optiune cititorilor acestui blog, dar pot primi materialele media la marius.paraschiv@gmail.com si le pot publica, alaturi de sesizari, note, samd.
Observ ca stii multe chestii care se petrec in regie, iti recomand sa faci un material in care sa ne spui cam tot ce poti. Poate ajunge in presa, poate ajunge unde trebuie si, de ce nu, poate schimba ceva.
Astept mail de la tine.

Stima,
M.P.
#
praetorian
September 29th, 2010 - 14:17

Zamfir este la sindicat de 100 de ani! Electrician de profesie. Pe vremuri ciordea contacte de la controler.
#
Calin Marian
September 29th, 2010 - 17:10

Negocieri 2010
Având în vedere situaţia în care se negociază anul acesta, atât la nivel naţional cât şi la nivel de RATB (negocieri cu o nouă Conducere), SLTC “SPERANŢA” alături de colegii din USTPL, avem ca obiectiv principal păstrarea drepturilor câştigate în timp şi cu mari eforturi cum ar fi:
— Păstrarea primei de vacanţă la nivelul stabilit prin actualul CCM la nivel de RATB;
— Păstrarea tichetelor de masă;
— Păstrarea tarifelor speciale pentru anumite activităţi specifice RATB;
— Păstrarea modului de plată pentru orele lucrate în zilele de sâmbătă, duminică, sărbători legale şi peste programul de lucru;
— Păstrarea sporului de noapte şi de vechime;
— Păstrarea sporului de dificultate în transportul public de călători;
— Păstrarea diferitelor facilităţi din actualul CCM care înseamnă zile libere plătite pentru anumite evenimente în familie, ajutoare sociale etc.;
— Compensarea biletelor de odihnă şi tratament, boli profesionale şi accidente de muncă;
— Salarii compensatorii în situaţia disponibilizărilor;
— Protecţie socială pentru situaţia externalizării sau privatizării unor activităţi.

_________________________________________________________
Prima întâlnire dintre Conducere şi sindicate pentru negocierea CCM 2010-2011
Luni 27.09.2010, de la ora 10, a avut loc la sediul Regiei prima întâlnire dintre reprezentanţii sindicatelor din RATB şi Conducere cu privire la demararea discuţiilor legate de negocierea CCM pentru anul 2010-2011, care a avut următoarea Ordine de zi:
1. Semnarea notificării de încetare a CCM la nivel de RATB pentru 2009-2010;
2. Stabilirea Comisiei de negocieri;
3. Stabilirea locului şi calendarului negocierilor;
4. Diverse.

Din partea Conducerii RATB au participat: Director General, Adrian Criţ; Dir. Direcţiei de Exploatare şi Siguranţa Circulaţiei, Aron Gheorghe; Dir. Economic, Chiru Virgil; Dir. Direcţiei de Infrastructură, Dabu Geani; Şef Serviciu Plan, Organizare Buget; Şefi Servicii Managementul Resurselor Umane şi Juridic Contencios.
După ce a prezentat Ordinea de zi, dl. Director General Adrian Criţ a făcut câteva referiri la ponderea fondului de salarii în total venituri, cu menţiunea că această pondere va scădea şi trebuie găsite soluţii de majorare a veniturilor; problema unor sporuri care mai există la RATB şi anume: spor de dificultate în traseu, spor de vechime, indemnizaţie de conducere etc. pentru care trebuie găsite soluţii de a fi compensate; problema numărului mare de salariaţi pentru activitatea de întreţinere şi reparaţii de la ETE şi URAC; costul mare al unor lucrări de la URAC datorită regiei care este de peste 155%, precum şi problema deficitului bugetar datorită faptului că Primăria Capitalei este restantă către RATB cu diferenţa de tarif.
După prezentarea acestor probleme de către Directorul General, Vasile Petrariu, liderul USTPLBucureşti, a venit cu propunerea ca discuţiile legate de negocierile CCM la nivel de RATB să fie amânate pentru săptămâna viitoare, până atunci sindicatele având posibilitatea să intre în posesia propunerilor centralizate privind negocierile, atât din partea Administraţiei, cât şi din partea sindicatelor, pentru a putea fi evaluate de fiecare în parte.
De asemenea, Vasile Petrariu a propus ca Administraţia să prezinte în mod oficial situaţia membrilor de sindicat, pentru fiecare organizaţie în parte, pentru a se putea constitui, în funcţie de norma de reprezentare legală, Comisia de negociere din partea organizaţiilor sindicale la nivel de RATB.
S-a supus la vot şi s-a decis ca următoarea întâlnire să aibă loc în data de 04.10.2010, de la ora 10, când sindicatele vor trebui să prezinte componenţa Comisiei de negociere, care va avea un număr de 24 de membri şi vor trebui să decidă asupra calendarului negocierilor.
Liderul Vasile Petrariu a atras atenţia asupra faptului că baza materială creează mari probleme în ceea ce priveşte, în special, scoaterea şi menţinerea parcului de tramvaie şi troleibuze.
Acesta a sugerat ca în prima parte a negocierii CCM să se prezinte date cu privire la bugetul regiei şi să se facă o analiză a situaţiei personalului excedentar de la ETE şi URAC, aşa cum a cerut şi Directorul General.
#
Calin Marian
September 29th, 2010 - 18:43

How muche easier it is to be critical than to be correct…….Any fool can criticize,condemn,and complain-and most fools do………………..Mesagge to my good friend.
#
Sindicalizatul
September 29th, 2010 - 21:15

I think you’re the fool! Yes or no?
Bai pula cu urechi zisa Calu’, te mai bagi in seama mult? Invata lb romana intai, nu neaparat sa o scrii cat sa o intelegi, apoi invata sa scrii engleza, si daca traiesti o mie de ani sa-ti ajunga timpul, invata sa intelegi engleza si mai ales sa-i intelegi pe englezi! Si nu la ce spun ma refer, ci la cum gandesc englezii! Fuck you!

Admin
Admin

Mesaje : 10
Data de înscriere : 04/10/2010

https://sindicat.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum